Açık Hava Müzesi: Yesemek

Yesemek, 100 dönümlük alan üzerine kurulmuş bir heykel yapım atölyesidir. M.Ö. 14. yüzyıl ila 7. yüzyıl arasında işlemiş, yakın doğunun en büyük taş ocağı ve heykel işleme atölyesidir.


Yesemek, 100 dönümlük alan üzerine kurulmuş bir heykel yapım atölyesidir. M.Ö. 14. yüzyıl ila 7. yüzyıl arasında işlemiş, yakın doğunun en büyük taş ocağı ve heykel işleme atölyesidir.

Yesemek Açık Hava Müzesi İslahiye ilçesinin 22 km güney doğusunda, Karatepe sırtlarında yer almaktadır. Karatepe Sırtı diye anılan bu yamaç aynı zamanda Kurt Dağı’nın güney uzantısını oluşturmaktadır.

Yaklaşık 300’ün üzerindeki yontu taslağının toprak altında çıkarılıp belli bir düzende sergilendiği Açık Hava Müzesi‘nde taslakların büyük çoğunluğu kapı aslanları oluşturmaktadır. Müze herhangi bir ücret ödemeden gezilebilmektedir.

Yesemek tarihte ilk defa 1890 tarihinde, Zincirli (Sam’al)’da Alman Doğu Araştırmaları Kurumu adına kazı yapılan Felix Von LUSCHAN tarafından keşfedilerek, bilim dünyasına tanıtılmıştır. Buradaki sistemli araştırma ve kazı çalışmaları 1957-1961 yıllarında Prof. Bahadır ALKIM başkanlığındaki ekip tarafından yürütülmüş 200’e yakın heykel taslağı çıkartılmıştır. Kazı ve araştırmanın yanı sıra bilimsel yayında yapılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda ise Arkeolog İlhan TEMİZSOY tarafından yapılan arkeolojik kazılarda toprak altında kalan heykellerin gün ışığına çıkarılması ile 300 adet yontu ve heykel taşlağına ulaşılmış; söz konusu alan, Gaziantep Müze Müdürlüğü tarafından çevre düzenlemesi yapılarak Açık Hava Müzesi haline getirilmiştir.

M.Ö. 2000 yılların ikinci yarısı içinde bölge, Hitit hakimiyetine girdikten sonra bu taş ocağı faaliyete geçmiş veya önceden beri işletilirken, Hititlerle yeni bir fonksiyon kazanmıştır. Burada Hititli ustaların yanı sıra, Hurrili usta ve sanatkarlarında çalıştığı bilinmektedir. Bir ara faaliyeti zayıflayan atölyede, Geç Hitit Krallıkları sırasında (M.Ö. 9. Yüzyıldan itibaren) çalışmalar tekrar yoğunlaşmıştır. Bu ikinci dönemde özellikle, Hitit, Suriye, Arami ve Asur Sanat unsurları ağırlık kazanmıştır.

Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün 07.05.2012 tarih ve 99196 sayılı yazısında Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesinin Dünya Miras Geçici Listesine eklenmesi amacıyla hazırlanan başvuru dosyası Dünya Miras Merkezine iletilmiş olup, adı geçen varlığımızın 13.04.2012 tarihi itibari ile UNESCO Dünya Miraz Geçici Listesine eklenmiş olduğu bildirilmiştir.

Nerede ?

Adres: Yesemek Mahallesi, 27800 İslahiye/Gaziantep

Telefon: (0342) 875 10 55

Açık Hava Müzesi: Yesemek içeriği, 02 Ocak 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Ali R.

Teşekkür ederim elinize sağlık

Alev E.

İnsan Gurur Duyuyor Gaziantep'li Olmaktan

Hasan B.

ödevim için istediğim bir yazıydı

Emel K.

Tarihçesini duyunca kulaklarınıza inanamayacaksiniz,kapidaki Türk bayrakları ayrı bi güzel

Münever M.

İnsan, ne idraksız mahIûktür! Herkes kimsenin sağ kaImadığını biIir de, kendi öIeceğine inanmak istemez.

Gürkan V.

Yok yok diyim o kadar yani ??

Evrim M.

Çok öğretici olmuş, teşekür ederim.

Şahin E.

Gaziantep'e yolu düşen herkes mutlaka görmeli

724DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha