Abdulhadi BAY

Abdulhadi BAY
  • Doğum Tarihi 1960-03-13
  • Doğum Yeri Gaziantep
  • Meslek Hukukçu, Yazar, Şair

Hukukçu, şair ve yazar olan Abdulhadi BAY. 13 Ekim 1959, Gaziantep doğumlu.

 

İlkokulu Gaziantep'in Şahinbey ilçesine bağlı Kumru Hamurkesen Köyünde, Ortaokul ve liseyi ise Gaziantep'te (Gaziantep Makine Teknik Lisesi, 1977) bitirdikten sonra; Isparta Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü (1982), Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi (1987), Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1994) ve Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden (2018) mezun oldu.Memuriyet hayatına Burdur-Bucak Endüstri Meslek Lisesi Matematik öğretmeni olarak başladı. Burdur - Bucak Endüstri Meslek Lisesi, Şanlıurfa-Bozova Yatılı Bölge Okulu, Gaziantep Atatürk İlköğretim Okulu ve Gaziantep Cumhuriyet Lisesinde belli süreler öğretmen ve idareci olarak görev yaptı. Bir süre matematik öğretmenliği ile serbest avukatlığı birlikte yürüttü. Bir süre de Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğünde hukuk danışmanlığı görevinde bulundu. 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Matematik Öğretmenliğinden emekli oldu.

 

1996 yılından bu yana Gaziantep’te serbest avukat olarak çalışmakta, Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku dalında yüksek lisans çalışması yapmaktadır. Suna Bay ile evli; Sultan, Mehmet Oğuz, Ahmet Ertuğrul ve Murat Alperen adlarında dört çocuk babasıdır.

 

Şiir yazmaya küçük yaşlarda büyük ilgi duydu. İlk şiiri 2006 yılında Türkiyem ve Olaylara Bakış gazetelerinde yer aldı. Sonraki ürünleri bu gazetelerin yanı sıra Haber Postası, Dore Gazetesi, Kumru Dergisi; internette ise, Edebiyat Defteri, Antoloji, Edebiyat Evi sitelerinde yayımlandı. 2010 yılında Gaziantep’te Kumru Tarih, Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi’ni kurdu, sahipliği ve yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. Şiirlerinin bir bölümünü 2010 yılında Farkında mısın? Adlı ilk şiir kitabında topladı. Gaziantep Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği üyesi olup bir süre yönetim Kurulu üyeliği yaptı.(GASED). Daha sonra 20016 yılında kısa adı GAZİŞAD olan Gaziantep Şairler ve Yazarlar Derneğini kurdu. Halen Yönetim Kurulu başkanlığını yapmaktadır.

 

2017 yılında üyeleri Gaziantep Şairler ve Yazarlar Derneği, Çukurova Edebiyatçılar Derneği, Ankara Başkent Edebiyatçılar Derneği, Antalya Gülce Edebiyat Derneği, Antalya Kurşun Kalenler Şairler ve Yazarlar Derneği ve Tekirdağ Şairler ve Yazarlar Derneği ile bir araya gelerek “Edebiyatçılar Federasyonu”nun kuruluşunda önderlik etti. Kuruluşundan beri Edebiyatçılar Federasyonu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır.

 

Güfte yazarlığı yönü de bulunan Av. Abdulhadi Bay’ın; "Yav Mamet” adlı ve "Gül Misali" adlı şiirleri besteci Doğan Balyemez tarafından; "Güzelliğin Değil" adlı şiiri besteci Rasim Çaparoğlu tarafından türkü formunda bestelendi. "Öğretmen" ve “Yar Gözüyle Baksaydın" adlı şiirleri ise besteci Ahmet Özkök tarafından, birkaç şiiri de Abdullah Kantar tarafından şarkı formunda bestelenmiştir.

 

Kısa adı ASKED olan Avrasya Kültür ve Edebiyat Derneğince düzenlenen 18 ülkeden 560 şairin katıldığı Antoloji deki seçmede "Yar Gözüyle Baksaydın" adlı şiiri birincilik ödülü almıştır.
Yine Çukurova Edebiyatçılar Derneği'nin Düzenlemiş olduğu 8 Ülkeden şairlerin katıldığı "Şairlerden Bir Demet Şiir Seçkisi"nde "Vuslat Masalı" adlı şiiri ile birincilik ödülü almıştır. Yüzüncü Yılında 100 Kalemle "Atatürk ve Çanakkale Şiirleri" adlı antolojide "Destanlaşanlar" adlı şiiri 1. Mansiyon ödülü almıştır. Şair İLESAM üyesidir.

6DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha