Işıl ÖZGENTÜRK

Işıl ÖZGENTÜRK
  • Doğum Tarihi 1948-09-19
  • Doğum Yeri Gaziantep
  • Meslek Senaryo Yazarı, Öykü Yazarı, Yazar

1948 yılında Gaziantep'de doğdu. Çocukluğu ve ilk gençliği bu kentte geçti. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde okudu. Üniversite yıllarında çeşitli tiyatrolarda hem yazar, hem oyuncu olarak görev aldı.

Daha sonra çocuk edebiyatı alanında çeşitli ürünler verdi. Ardından yetişkinler için yazmaya başladı. Uzun yıllar Cumhuriyet Gazetesinde röportajlar yaptı. Filim senaryoları ve oyunlar yazdı. "Seni Seviyorum Rosa" filminin senaryosunu yazdı ve yönetti. Filim ulusal festivallerde pek çok ödül kazandı ve yurtdışında çeşitli festivallerde Türkiye'yi temsil etti.

Pek çok radyoda çeşitli sohbet ve eğitim programları yapmakta olan Özgentürk Cumhuriyet Gazetesi'nde de sürekli olarak köşe yazıları yazmaktadır. Ayrıca dört yıldır Kadıköy Belediyesi Aile Danışma Merkezine bağlı Film atölyesini yönetmektedir.

Eserleri: Filmleri - Senaryo (7 Film) Yuvadan Bir Kuş Uçtu 2003 Balalayka 2000 Seni Seviyorum Rosa 1992 Su Da Yanar 1987 Bekçi 1986 Yılanı Öldürseler 1981 At 1981

Filmleri Yönetmen (2 Film) : SENİ SEVİYORUM ROSA (Uzun metraj) İSTANBUL ANNENDİR ÇOCUĞUM (Belgesel ) Ödülleri 11.İstanbul Film Festivali, 1992 Jüri Özel Ödülü Seni Seviyorum Rosa

Çocuk edebiyatı : KUŞ NE YANA ÖTER ? HAYAT OKULU MAVİ KARACA DÜNYA' YA MASALLAR Hikaye ve röportajları : YOKUŞU TIRMANIR HAYAT HANÇER DERDİM YETER SAKİN OL ALEVİN VE ACININ İÇİNDEN GENİŞ, MAVİ BİR GÖK BÜYÜLÜ BİR YOLDA AL GÖZÜM SEYREYLE ÇOCUKLUK ŞARKILARI HİÇ BİRİMİZ MASUM DEĞİLİZ Kitap:

6DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha