Gaziantep Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilgiler

Çift tırnaklılar

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilgiler

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Burç Ormanları üzerinde 1.000 dönümlük arazi üzerinde kurulmuştur. 375 tür hayvan ile hem tür hem de yüz ölçümü açısından Dünya sıralamasında 3’üncü Türkiye’nin ise en büyük Hayvanat Bahçesidir

İçerisinde servis binası, kafeterya, akvaryum, kanatlılar için kafesler, maymun, kanguru, deve kuşu, atlar, deve, ceylan, geyik, dağ keçisi, dağ koyunu, karaca, Kamerun koyunu evleri tel örgüyle çevrilmiş doğal ortamının ve kışlık barınaklarda  bulunmaktadır.

İçinde yüzlerce türün bulunduğu kuş kafesi 400 m² alana sahip 30 m yüksekliğinde hayvanların yazın ve kışın içerisinde rahatlıkla uçabilecekleri şekilde dizayn edilmiştir.

Tropik ortamda yaşayan kuşlar için kışın ısıtılan kapalı bölümler de mevcuttur. Kuş kafesinde 90 tür hayvan bulunmaktadır.

Deniz ve tatlı su canlılarının bulunduğu akvaryum bölümü 1200 m² alana sahip ve 450 ton su kapasitelidir. 3 adet deniz akvaryumu ve 18 adet tatlı su akvaryumu olmak üzere toplam 21 adet akvaryum bulunmaktadır. 82 tür balık mevcuttur.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk ve tek ISO belgesine sahip Hayvanat Bahçesidir.

Çift tırnaklılar

Her cins kendileri için ayrılan 20–25–30 dönümlük alanlar içinde etrafı şok telleri çevrili alanlarda korunmaktadırlar.

Maymun evi yazlık ve kışlık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Toplamda 8 tür maymun bulunmaktadır.

Yırtıcı hayvanlar

bölümünde yazlık ve kışlık bölümleri bulunmakla beraber kışlık bölümler kaloriferle ısıtılmaktadır.

  • Aslan
  • kaplan
  • leopar
  • jaguar
  • puma
  • ayı
  • kurtlar

Bu bölümdedir.

Zürafa, deve, zebra, kanguru, atlar, yak ve deve kuşları kışın kapalı alanda yazın ise doğal ortamına yakın yazlık alanda barınmaktadırlar. Sürüngen evinde bulunan yılanlar ve timsahlar kışın alttan ısıtmalı bölümlerde muhafaza edilmektedir.

Hayvanat Bahçemizde Türkiye’nin ilk safari parkının açılışı 2015 yılı 23 Nisan’da yapılmıştır. Safari parkımız yaklaşık 200 Dönümlük bir arazi üzerine inşa edilmiştir içerisinde, Kızıl geyikler, Alageyikler, Benekli Geyikler, Ceylanlar, Karacalar, Dağ Keçileri, Tiftik Keçileri, Kamerun Koyunları, Maymunlar, Haflinger ve Midilli Atları, Kangurular. Tibet Öküzleri, Mandalar, Develer, Kangurular, Lamalar, Deve Kuşları, Tavus Kuşları vb. birbiri ile bir arada yaşayabilen 25 farklı türde hayvan ile yaklaşık 50 farklı türde kanatlı hayvan bulunmaktadır  ayrıca hayvanların yemlikleri, suluklar ve  hayvanların serinlemesi için iki adet doğal gölet bulunmaktadır.

Yapılan bu Safari Parkta Hayvanlar Doğal Ortamlarında Serbest olarak bulunurken insanlar gezi aracı içerisinde hayvanları yakından görme ve tanıma imkanını bire bir yaşamaktadırlar.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi İçerisine 2017 yılı 23 Nisanda 700 m2 lik alan inşa edilen Zooloji ve Doğa Müzesi ziyaretçilerin gösterisine açılmıştır. Müzemizde yurt içi ve yurt dışındaki hayvanat bahçelerinde fizyolojik ömürlerini tamamladıktan sonra tahnit edilen yaklaşık 50 Türde  hayvan ile 128 Türde kanatlı bulundurmaktadır.

Müze de kavanozlar içerisinde formhalide edilmiş değişik türlerde 80 adet sürüngen hayvan, 22 türde 78 adet deniz canlıları ile M.Ö.1700 Yıllarında yaşamış 7 adet dev Mammuthus, Dimetrodon, Machairodus, Gorilla, Rhinoceros, T-rex Skull Kafa, Dorudon İskeletleri  sergilenmektedir.

Müze de bulunan 50 kişilik eğitim salonuna gelen öğrenci ve ziyaretçilere ilk önce bir eğitim verilip müzemizin tanıtımı yapılmaktadır.

Bahçemizde tren turları ve düzenlenmekte olup ziyaretçilerimiz bu turlarla bahçenin tamamını gezme fırsatı bulmaktadırlar.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin en geniş alanına sahip Hayvanat Bahçesi konumunda olup, Türkiye ve Dünya Turizminin TUR listesinde girip, Başta Güney Doğu Anadolu Bölgesi illeri olmak üzere tüm Türkiye’den, Komşu ülkelerden ve Dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu gün Gaziantep Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci Dünyanın ise ilk dört hayvanat bahçesinden birisidir.

AKVARYUM

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilgiler

74 türden 2950 balığa ev sahipliği yapan akvaryum , çeşitliliği sayesinde göz doldurmaktadır.Temizliğine büyük özen gösterilen akvaryumlar hayvanat bahçesinin girişine yakın özel bir odada sergileniyor.

PİKNİK ALANI

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilgiler

Uzun ve eğlenceli bir gezinin ardından mangal başında semaver keyfine ne dersiniz? Hayvanat Bahçesinin hemen girişinde geniş bir arazi üzerindeki yeşillik alanlarda dilediğiniz gibi pikniğinizi yapabilir , şehrin gürültüsünden uzak temiz hava eşliğinde Gaziantep’te olmanın tadına varabilirsiniz.

Gaziantep Hayvanat Bahçesine ait harita

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilgiler

Gaziantep Hayvanat Bahçesinde bulunan hayvanları burdan inceleyebilirsiniz

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilgiler içeriği, 24 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Derya L.

bundan on yıl öncesine kadar Gaziantep'te yaşıyordum almanya'ya yerleşmiş bile olsam halen özlemimim dolu dolu

Abdulmelik A.

bizler için derlediğiniz bu yazı için teşekkür ederim

Ural H.

Antep hakkında bilgi sahibi olmak ve eski günleri yaşamak o duyguları hissetmek için gidilmesi gereken ilk yer kapısındaki hediyelik eşya dükkanı uygun fiyatlı ve sahibi tur rehberi gibi çok tatlı ...

Ufuk E.

türkçe öğretmeniyim iş arıyorum

761DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha