YESEMEK AÇIK HAVA MÜZESİ

Yesemek ilk defa 1890 tarihinde, Zincirli (Sam’al)’da Alman Doğu Araştırmaları Kurumu adına kazı yapılan Felix Von Luschan tarafından keşfedilerek, bilim dünyasına tanıtılmıştır

YESEMEK AÇIK HAVA MÜZESİ

Yesemek ilk defa 1890 tarihinde, Zincirli (Sam’al)’da Alman Doğu Araştırmaları Kurumu adına kazı yapılan Felix Von Luschan tarafından keşfedilerek, bilim dünyasına tanıtılmıştır. Buradaki sistemli araştırma ve kazı çalışmaları 1957-1961 yıllarında Prof. Dr. Bahadır ALKIM başkanlığındaki ekip tarafından yürütülmüş 200’e yakın heykel taslağı çıkartılmıştır. Kazı ve araştırmanın yanı sıra bilimsel yayında yapılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda ise Arkeolog İlhan Temizsoy tarafından yapılan arkeolojik kazılarda toprak altında kalan heykellerin gün ışığına çıkarılması ile 300 adet yontu ve heykel taşlağına ulaşılmış; söz konusu alan, Gaziantep Müze Müdürlüğü tarafından çevre düzenlemesi yapılarak Açık Hava Müzesi haline getirilmiştir. Yesemek’te 2005 yılında Opet’in sponsorluğunda çevre düzenleme çalışmaları yapılmıştır. M.Ö. 2000 yılların ikinci yarısı içinde bölge, Hitit hakimiyetine girdikten sonra bu taş ocağı faaliyete geçmiş veya önceden beri işletilirken, Hititlerle yeni bir fonksiyon kazanmıştır. Burada Hititli ustaların yanı sıra, Hurrili usta ve sanatkarlarında çalıştığı bilinmektedir.

YESEMEK AÇIK HAVA MÜZESİ

Bir ara faaliyeti zayıflayan atölyede, Geç Hitit Krallıkları sırasında (M.Ö. 9. Yüzyıldan itibaren) çalışmalar tekrar yoğunlaşmıştır. Bu ikinci dönemde özellikle, Hitit, Suriye, Arami ve Asur Sanat unsurları ağırlık kazanmıştır. Oryantalizm adıyla anılan bu üslup, batıda gelişmeye başlayan Ege kültürlerini etkileyerek Yunan sanatının çekirdeğini oluşturmuştur. Atölye Geç Hititler döneminde, Hitit İmparatoru Suppilluma I. Zamanında Sam’al (Zincirli) Krallığı tarafından M.Ö. 1375-1335 tarihleri arasında işletilmiş ve burada yerli halk Hur’lar çalıştırılmıştır. Sam’al (Zincirli) Krallığının M.Ö. 8. yüzyılın sonunda Asurlar tarafından yıkılmasıyla birlikte Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi kapanmış, çalışan halkta bölgeyi terk etmiştir. Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün 07.05.2012 tarih ve 99196 sayılı yazısında Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesinin Dünya Miras Geçici Listesine eklenmesi amacıyla hazırlanan başvuru dosyası Dünya Miras Merkezine iletilmiş olup, adı geçen varlığımızın 13.04.2012 tarihi itibari ile UNESCO Dünya Miraz Geçici Listesine eklenmiş olduğu bildirilmiştir.

YESEMEK AÇIK HAVA MÜZESİ

Gaziantep’e bir gezi planlıyorsanız; Yesemek Açık Hava Müzesi’ni mutlaka gezmelisiniz. İslahiye ilçesinde bulunan müze, Gaziantep il merkezine 113 kilometre, ilçe merkezine ise 23 kilometre uzaklıktadır. Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Müzesi olarak da bilinen bölgedir. Gaziantep’teki gezinize Yesemek Açık Hava Müzesi’ni mutlaka dahil etmelisiniz. Heykeller arasında yapacağınız yolculuk oldukça keyifli geçecek.

Adres : Yesemek Açık Hava Müzesi Yesemek köyü, İslahiye/Gaziantep

 

YESEMEK AÇIK HAVA MÜZESİ içeriği, 18 Aralık 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Belgin M.

birkaç yıl önce bulunmuştum mükemmeldi

Mustafa K.

gayet başarılı bir yazı elinize sağlık

Okan M.

bizler için derlediğiniz bu yazı için teşekkür ederim

Ömer T.

yazım hataları çok fazlaaa

119DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha