BÜLENT ÖZCAN ŞİİRİ / Bülent ÖZCAN

Bülent ÖZCAN

Bülent Özcan, (d. 25 Şubat 1973, Sarız, Kayseri) Şair. Ahmet Ozan Akgüneş, Özlem Günay Aytekin, Can Ozan imzalarını da kullanmıştır.  İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Londra’da Southgate, Nottingham’da New Kolejde okudu. 199... Yazarın Biyografisi

Bülent Özcan, (d. 25 Şubat 1973, Sarız, Kayseri) Şair. Ahmet Ozan Akgüneş, Özlem Günay Aytekin, Can Ozan imzalarını da kullanmıştır. 

İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Londra’da Southgate, Nottingham’da New Kolejde okudu. 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni birinci sınıfta iken yarıda bıraktı. Gaziantep’te yayımlanan Doğuş, Önder, Sizin Gazete, Gaziantep Ekspres ve Arena gazetelerinde sanat yönetmenliği yaptı. Gaziantep 27 gazetesinde felsefe ve kültür sanat üzerine yazılar yazdı. Doğan ve Şok gazetelerinde yazı işleri müdürlüğü görevlerinde bulundu. Şiir sergileri açtı. 

Şiirleri; Ana, Aykırı Sanat, Gülpınar, Şiir Defteri, Damla, Kuzeysu, Şafak (Yunanistan), Kırk Merdiven, Hürriyet Kelebek, Müzik Magazin, Hayat, Ses, Berfin Bahar, Çalı, Edebiyat Gündemi, Köşe Taşı (İngiltere), Öteki-siz, Dem Gazetesi (Almanya), Wird (Almanya), Demokratik Gündem Gazetesi(Almanya), Avrupa Gazetesi (İngiltere), Olay Gazetesi (İngiltere) başta olmak yüzlerce yayın organında yayımlandı. Çeşitli antolojilerde şiirleri yer aldı. 

1988 yılında Türkiye Çocuk dergisi tarafından “Yılın Araştırmacısı” seçildi. Şiir sanatına yapmış olduğu katkılardan dolayı 1990 yılında, Müzik Magazin dergisi tarafından “Onur Belgesi” ile ödüllendirildi. 1992 yılında İsveç’te bulunan Hümanist Enternasyonal tarafından Jüri Özel Ödülü’nü, Türkiye Dergisi ve Bay Ajans tarafından düzenlenen şiir yarışmasında ise “Barış Şiiri” ödülünü aldı. Şiirleri Naser Feiz, Hengameh Heidari, Kadir Dilavernijad ve Khazar Ahmetnijadi [1] tarafından Farsçaya ve Azerice’ye çevrilerek, İran’ın önde gelen sanat edebiyat dergilerinde yayımlandı. Şiirlerinin bir bölümü Ali Ekber Eren, Birol Topaloğlu, Cihangir Bostancı, Gül Kansu, Suat Adalar tarafından bestelendi. 

Bülent Özcan Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği ve Kilis Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. 

İnsanların toplumsal olaylara karşı duyarsızlığını eleştirmek amacıyla, bir dizi protesto girişiminde bulunma kararı aldı: 8 Kasım 1996’da, Galata Köprüsü üzerinde kitaplarını denize attı. 25 Şubat 1997’de ise, Gaziantep Asrî Mezarlığı’nda, ölülere bir şiir dinletisi sunarak, mezarlıklara şiir kitaplarını bıraktı. 

Mayıs 1997’de Türkiye’den ayrılarak Londra’ya yerleşti. Londra’da yayımlanan Londra Olay gazetesinin kültür sanat yönetmenliğini yapan Bülent Özcan’ın şiirleri, İngilizce’ye çevrilerek İngiltere ve Amerika’da yayımlanan antolojilerde yayımlandı. 

ESERLERİ 
En Güzel Ben Ölürüm (1994) 
Bağbozumu Ortak Betik (ortak kitap, 1995) 
En Güzel Ben Ölürüm (yeni şiirlerle birlikte- bütün şiirleri: 1996) 
Gelincik Tozları (2002) 
Gelincik Tozları (2.Basım, Yeni şiirlerle birlikte, Ağustos 2006, Kül Sanat Yayıncılık, Ankara) 
Aşk İnsana Kanatlar Verir (Sokak Kitapları Yayınları, Şubat 2014, İstanbul)

Biyografiyi Kapat
BÜLENT ÖZCAN ŞİİRİ / Bülent ÖZCAN

BÜLENT ÖZCAN ŞİİRİ * / Bilsen BAŞARAN - İzmir

Bütün sanat yapıtlarında olduğu gibi edebiyatta da kişiliğin temel unsur olduğunu düşünüyorum. Düşüncelerinde, yazdıklarında, ürettiklerinde, yaşamının her yüzünde istenilen boyutu gerçekleştiren şair, şiirinde de yeni ufuklara çok kolay yol alabilecektir. Gerisi zaman dediğimiz dürüst seçicinin tekelindedir artık.

Özgünlüğü yakalayamayan sıradanlaşır. Bu temel kuraldır ve acımasızlığıyla korku dağıtır üretenlere. Saflar sıklaştıkça açıkta kalanlar başka saflara yönelecektir elbet ve hayat bunu dayatıyor.. dayatacak da.
Şairin ideolojik duruşu, kendi belirlediği yerindeki bakışı ve yorumları, bilincini sorgulayışındaki tutarlılığı ve şiirindeki nitelik-nicelik kısaca estetik onun gelecekteki varlığının somut tanıklarıdır ve toplumun yıkıcı sorunları karşısında şairin zırhları olarak, yutulmasını, yaralanmasını engelleyeceklerdir.

Bunları neden yazdım? Sanat varlığının tarihselliği ve öznelliğinin önemi nedeniyle. Marks’ın deyimiyle “bilmiyorlar ama yapıyorlar” ilkesi, şair için geçerli olmamalıdır ve kuşkusuz zaman “biliyorlar ve yapıyorlar” ilkesinden yola çıkan sanatçının destekçisidir, yaşatıcısıdır, parlatıcısıdır. Şairin toplumsal etik ve tarih açısından bulunduğu konumunun, ürettikleriyle; yani, şiiriyle iç içe olduğu, geliştiği savını kimse yadsıyamaz.

İşte Bülent Özcan şiiri; yaşamının, içinde kök saldığı berrak sularının, soluduğu ak pak havanın ve bozulmamışlığın dışa vurumudur, yansısıdır.
Şiir için yaşarken, ölümsüzlüğünü ilan eden (ÖLÜMSÜZ sf:72) zamanı usta dizelerle herşeyin önüne oturtarak (ZAMANLA sf:78) düşündüklerimi haklı çıkaran, böylesi uçsuz bucaksız kirlenmişlik içinde bile çocuklar, aşk, sevgi; aile, yurt ve insan dolu şiirleriyle yürek okşayan bir ozandır O.

Bülent Özcan mavinin şairidir. Şiirlerinde ak pak bir mavi hüküm sürer. Sanki mavi gökyüzünde şaha kalkmış küheylan yüzlü bir buluttur O.
Bazen dolu-kar gürletir aşağı, bazen de ılık ılık yağdırır yağmurlarını.. can, ruh,ses vererek bekleyenine.

“Yaşamak fena halde dalgınlığım” diyen şiiri, beyninin çarpıcı, kıvrak, coşkulu nüansları içinde yetmişinde bile şiirin baharında at oynatacağını muştular bize.
(NEŞTER sf:131) adlı şiirindeki umut ve yaşamın çiçekli yüzü ÖZCAN şiirinin özetidir. Bu çiçekli yüzü güldüren KAVGAM (sy: 105) şiirindeki çığlığıdır.
BÜLENT ÖZCAN’ın “EN GÜZEL BEN ÖLÜRÜM” dediği kitabında, aslında “EN GÜZELİ ŞİİRE GÜLEN YAŞAM BAĞIMDIR” dediğini duyuyorum, hissediyorum.

Bütün şiirlerinde ona has bir büyü ve albeni var. Rengi, tadı ve tınısı çok çok özel ve ona özgü olağanüstülüklerle süslü.
O güzelim incir ağacından bal damlatan, benim şiirimi elinden tutup, acıların gölgesindeki akrabası darağacını sorgulamaya götüren hassaslığı, bilgeliği ve başkaldırıyı yüreğimle kucaklıyorum.

Yaşını aşan şiiriyle, dinamik ve dostluk dolu tavırlarıyla ve en güzeli, Anadolu kokan tertemiz kişiliğiyle, yüreğimin oğlu BÜLENT ÖZCAN’ı kutluyorum.
Dil tarlana çiçekler dadansın sevgili ozan.

* Kaynak: Ankara Üniversitesi Dil Dergisi, Ankara, Sayı: 109, Kasım 2001

BÜLENT ÖZCAN ŞİİRİ / Bülent ÖZCAN içeriği, 20 Haziran 2019 tarihinde, Anadolu, Ankara, Ankara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Dil Dergisi, Bilsen Başaran, Bülent, Bülent Özcan, Bülent Özcan Şiiri, bülent özcan şiirleri, Dil Dergisi, En Güzel Ben Ölürüm, Kasım, Kasım 2001, Özcan, Şair Bilsen Başaran etiketleri ile Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

2DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha