150 Yaşında Olan: “Tarihi Cenani Konağı”

Gaziantep’in Tarihi Kültür Yolu ve Bey Mahallesi Civarında yer alan Cenani Konağı,iki avludan ve dört yapıdan oluşmaktadır.


Gaziantep’in Tarihi Kültür Yolu ve Bey Mahallesi Civarında yer alan Cenani Konağı,iki avludan ve dört yapıdan oluşmaktadır.

Cenani Konağı 1870 yılında kesme taştan yapılmış iki katlı bir konaktır, üçgen alınlıklı cephe pencereleriyle Gaziantep Mimarisinde ayrı bir yere sahiptir.

Cenani Konağı’nın zemin katında kemerli açıklıklar altında dükkanlar yer almaktadır.Yuvarlak kemerli bir kapı,Konağın avlusuna açılır.

Bu geniş avlu içerisinde

  • Nar
  • Kayısı
  • Dut
  • Erik
  • Elma
  • İncir
  • Çam ağaçları

bulunmaktadır.

10.03.1997 yılında tescillenmiş olup, 31.07.2007 yılında; Cenani ailesi tarafından iki konak, yönetim kurulu toplantı kararı ile  Gaziantep Üniversitesine bağışlanmıştır.

Gaziantep Üniversitesi tarafından restorasyonu tamamlanan Cenani Konağı, 30 Eylül 2011 tarihinde kültür ve sanat merkezi olarak hizmete açılmış olup,düzenlenen sergilerle, kültürel ve sanatsal etkinliklerle şehrin merkezinde önemli bir yere sahiptir.

150 Yaşında Olan: “Tarihi Cenani Konağı”

Sanat galerisi 4+1 oda şeklinde olup, 75 adet tablo asma aparatı kaide ve şövalelerle sergi alanına uygundur.

Merkezde konferans, panel, seminer, kurs, tören, tiyatro, konser, resital, bale, dans, folklör müzayede, sergi ve kermes gibi etkinliklerin yapılabileceği her türlü donanıma sahip uygun alanlarımız vardır. Cafe break, kokteyl lunch box, kahvaltı ve diger ikram hizmetleri merkezimiz tarafından verildiği için dışarıdan ikram hizmetlerine müsaade edilmemektedir. Tüm etkinlik alanlarında klima sistemi kesintisiz güç kaynağı jeneratör, yangın detentör, kablosuz, internet ağı bulunmaktadır.

Faks, fotokopi, internet ve telefonlar ile her türlü haberleşme hizmetleri sağlanabilmektedir. Projeksiyon cihazı, perdesi, laptop, filip chart ve videowall gibi araçlarla yaka, head set ve mobil mikrofonlarla bilimsel nota sehpası enstrüman stantları, şef ve koro podyumları konser ses ve ışık sistemleri, resim asma aparatları, dikey şövaleler, obje stantları ile her türlü sanatsal sunumlar yapılabilmektedir.

150 Yaşında Olan: “Tarihi Cenani Konağı”

Merkezde şehirler arası otobüs terminaline ve hava alanına taksiyle 25 dakika mesafede olup banka, atm, ptt ve devlet hastanesine 200 metre yakınlıktadır. Merkezimizin 100 metre sağında ve 100 metre solunda ücretli otopark bulunmaktadır. Merkezimizin kapalı alanlarında sigara içilmesine yasa gereği müsaade edilmemektedir. Merkez öncelikle Gaziantep Üniversitesi etkinliklerini düzenlemekte olup, uygun koşullarda Üniversite dışında yapılan taleplerde değerlendirilmektedir.

Cenani Ailesine Ait Soy Ağacı Tablosu

150 Yaşında Olan: “Tarihi Cenani Konağı”

150 Yaşında Olan: “Tarihi Cenani Konağı” içeriği, 25 Nisan 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Ömer Ö.

Gaziantep Hakkında en detaylı internet sitesi sizsiniz elinize ve kaleminize sağlık

Feyza H.

Buralarda laleler devri var koskoca çınar agaçları ve tertemiz çam havası var birde mevsim normallerinin en guzeli Nisan ayında bambaşka

Yakup A.

Gaziantepli olmaktan gurur duyuyorum

Çiğdem İ.

bu yazıya yorum yazmak gerekir. mükemmel bir yazı olmuş elinize sağlık gaziantep'i tanıtıp turist gelenlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz

Ozan S.

Gaziantep toplum hafızası açısından oldukça faydalı ve teknolojik altyapısı olarak çok iyi durumda. Oldukça başarılı.

İsmail Y.

zamanında farklı bir yerde bu yazıyı okumuştum

Serhat B.

bu yazı hakkında çok şey yazmak isterim araştırma ödevimim.

Emine F.

Kapıdan içeri adım attığınız andan itibaren heyecan doluyorsunuz.

Ümit Ö.

Biantep.com'da bulunan gezi rehberi yazısına uyarak gaziantep'in her yerini gezdim teşekkür ederim

1DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha