Gaziantep: En Eski 3 Türbe

Pirsefa Hazretleri ile Yuşa Peygamber aynı yerde yatmaktadırlar. Pirsefa hakkındaki rivayetlere göre Pirsefa’nın Hz. Yuşa’nın türbedarı olduğu ve ölünce buraya gömüldüğü söylenmektedir. Bir başka rivayete göre ise Pirsefa Medinelidir ve ensardandır.


PİRSEFA HAZRETLERİ TÜRBESİ

Pirsefa Hazretleri ile Yuşa Peygamber aynı yerde yatmaktadırlar. Pirsefa hakkındaki rivayetlere göre Pirsefa’nın Hz. Yuşa’nın türbedarı olduğu ve ölünce buraya gömüldüğü söylenmektedir. Bir başka rivayete göre ise Pirsefa Medinelidir ve ensardandır. Gaziantep’in Müslümanlar tarafından fethinde Hz. Ali kumandasında buraya gelmiş, Karaçomak’la yan yana savaşırken, uğradığı zorlu bir kılıç darbesi ile gövdesi ikiye bölünmek suretiyle şehit olmuştur. Bunun üzerine Hz. Ömer, Yuşa aleyhisselam’ın yanına defnederek “Kendini Peygamber-i Zişan’la komşu ettim” demiştir. Yuşa Peygamber Türbesi: Bilindiği üzere Yuşa Peygamber (A.S.) İsrail oğullarından olup, Hz. Musa’nın yeğenidir.

Gaziantep: En Eski 3 Türbe

YUŞA PEYGAMBER TÜRBESİ

Bir başka rivayete göre ise Pirsefa Medinelidir ve ensardandır. Gaziantep’in Müslümanlar tarafından fethinde Hz. Ali kumandasında buraya gelmiş, Karaçomak’la yan yana savaşırken, uğradığı zorlu bir kılıç darbesi ile gövdesi ikiye bölünmek suretiyle şehit olmuştur.

Bunun üzerine Hz. Ömer, Yuşa aleyhisselam’ın yanına defnederek “Kendini Peygamber-i Zişan’la komşu ettim” demiştir. Yuşa Peygamber Türbesi: Bilindiği üzere Yuşa Peygamber (A.S.) İsrail oğullarından olup, Hz. Musa’nın yeğenidir. İsrailoğulları’nı göçebelikten kurtarır ve Arz-ı Kenan’a yerleştirir.

Gaziantep: En Eski 3 Türbe

ÖKKEŞİYE HAZRETLERİ TÜRBESİ

GAZİANTEP’TEN ADANA’YA DOĞRU KARAYOLUYLA GİDERKEN SAKÇAGÖZÜ’NÜ GEÇİNCE, NURDAĞI’NA ULAŞMADAN YOLUN SOL TARAFINDA UZAKLARDA YEŞİL AĞAÇLARLA ÇEVRİLİ BİR TEPE GÖRÜNÜR.

İşte bu tepede , Ökkeşiye Hazretleri Türbesi‘nde Gaziantep ve Kahramanmaraş illerinde onlarca insana ismini veren Ökkeş yahut Ökkeşiye Hazretleri yatmaktadır. Ökkeşiye Hazretleri sahabeden bir zat olup Gaziantep’in Müslümanlar tarafından fethinde şehit olan bir kaç kişiden bir tanesidir. Türbenin olduğu yere Ökkeşiye denir. Türbe tam dağın tepesinde olmakta ve türbenin alt tarafındaki kuyularda ise birkaç metre derinlikte çok su vardır.

Gaziantep: En Eski 3 Türbe

Gaziantep: En Eski 3 Türbe içeriği, 12 Nisan 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Fuat E.

bir antepli olarak söylüyorum.Gaziantep gastronomi kentidir.

Ahmet A.

Gaziantep Gezim Mükemmeldi teşekkürler gaziantep esnafları

Mehmet H.

Teşekkür ederim elinize sağlık

Hüseyin M.

Gaziantep'e yolu düşen herkes mutlaka görmeli

Velit E.

teşekkür ederim yazı çok yardımcı oldu

Saliha S.

facebook sayfanız hakkında bir kaç soru sormak istiyorum

Nafiye S.

bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyim

1DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha