GAZİANTEP: FİRİK PİLAVI

Gaziantep’in yemek kültüründen biri olan ve gaziantep’le özdeşen firik pilavı tarifi

GAZİANTEP: FİRİK PİLAVI

Gaziantep’in yemek kültüründen biri olan ve gaziantep’le özdeşen firik pilavı tarifi.firik nedir nasıl yapılır pilavın malzemeleri nelerdir?

 

MALZEMELER

1 kg. kemiksiz koyun eti (yağsız parça),
1 kâse pilâvlık bulgur,
1 kâse firik,
1 yemek kaşığı biber salçası,
1 yemek kaşığı domates salçası,
Karabiber ve tuz,
1 su bardağı nohut

HAZIRLANIŞI

Koyun eti bir tencereye konur, yıkanır, üstünü örtecek kadar suyla ateşe konur. Köpükleri üstüne birikince (kaynamaya başlarken) alınır. Tuz atılır. Akşamdan ıslatılmış nohutlar, domates ve biber salçası, karabiber ilâve edilir. Etler yumuşayıp yenecek hale gelince süzülür. Suyuna ayıklanmış bulgur ve firik atılır ve pişirilir (üstünü iki parmak geçecek kadar suyu olmalıdır). Suyunu çekip biraz demlendikten sonra yağı gezdirilir (bir çay bardağı). Nohutları karıştırılır. Etler kızgın yağ konulmuş tavaya atılarak her tarafları nar gibi kızartılır. Pilâv servis tabağına alınır. Üstü kızartılmış etlerle kapatılır. Turp – tere – çoban salata ayran gibi şeylerle servis edilir.

AFİYET OLSUN

 FİRİK NEDİR?

“Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde bilinen ve daha çok kullanılan, buğdayın olgunlaşıp kurumadan elde edilen bir üründür. Tarlada bulunan buğday başakları içerisinde bulunan taneler olgunlaşır, sertleşir ve henüz tam kurumamıştır. Ayrıca, başak’ta tam kurumamıştır, rengi yeşildir. Başakların bu döneminde ekin tarlalarından buğday başakları köklerinden 10-15 cm. üsten kesilerek, desteler halinde toplanır. Toplanan bu desteler, sapların tutuşturulmasıyla yakılan ateş üzerinde ütülür

 

GAZİANTEP: FİRİK PİLAVI

GAZİANTEP: FİRİK PİLAVI içeriği, 01 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Sultan E.

Biantep.com'da bulunan gezi rehberi yazısına uyarak gaziantep'in her yerini gezdim teşekkür ederim

Yusuf O.

teşekkürler

629DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha