Gaziantep’in Tarihi Hanlarından “Buğday Hanı”

Gaziantep’in buğday arsası semtinde bulunan hanın kesin yapılış tarihi bilinmemektedir.

Gaziantep’in Tarihi Hanlarından “Buğday Hanı”

Gaziantep’in buğday arsası semtinde bulunan hanın kesin yapılış tarihi bilinmemektedir.

Gaziantep’in Tarihi Hanlarından “Buğday Hanı”

İlk olarak Mustafa Ağa tarafından 1640 yılında tekkeye gelir temin etmek amacıyla yaptırılmıştır. Ancak bu yapı yangınlarla tamamen yok olmuştur. Bugünkü yapının mimari üslubuna bakarak 19.yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

İki avlulu,iki katlı bir handır. Osmanlı mimarisinin tipik örneklerindendir. Bir rivayete göre ise 1892 yılında Muhsinzade Hacı Mehmet Bey tarafından yaptırılmıştır.

İlk yapıldığında tek katlı yapıldığı ve daha sonraları 2. Katın ilave edildiği zannedilmektedir. 1985 yılında onarılmış ve üst katı kısmen yeniden yapılmıştır.Sade bir yapıdır. Beyaz kesme taştan inşa edilmiştir.

İlk yapılışında önden ve arkadan açık, kapısız olarak inşa edilmiştir. Kuzey cephesinde, sokağa bakan dükkanlar bulunur. Eser bugün yöresel gıda ürünlerinin satıldığı han olarak kullanılmaktadır. 2007 yılı içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılmıştır.

Gaziantep’in Tarihi Hanlarından “Buğday Hanı” içeriği, 02 Mayıs 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Ayşe G.

Çok ama çok güzel

Hikmet G.

Baharatlar,kurutulmuş sebzeler,tatlılar,lokumlar, çerezler,insan nereye bakacağını bilemiyor,hepsi güzel hepsi taze,sadece Gaziantep'i gezmek bile mutluluk veriyor

Ezgi S.

her karış toprağı buram buram tarih kokuyor ;):)

Volkan Ö.

Gaziantep’te Sanatın kalp atışlarını duymak istersen mutlaka uğrayın,hatta Antepli olsanız bile sık sık ziyaret edin

Burcu M.

Gaziantep'e turlar düzenliyor musunuz?

Nazlı B.

bu konu hakkında daha fazla araştırma yapmam gerekiyor

Muhammed Y.

güzel bir anlatım olmuş teşekkürler

Damla M.

yazınız da hatalar var

Ali A.

bu yazıya yorum yazmak gerekir. mükemmel bir yazı olmuş elinize sağlık gaziantep'i tanıtıp turist gelenlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz

Tuğba D.

zamanımız değerli

1DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha