Gaziantep Milli Mücadele Müzesi

Ulucanlar Mahallesi Şehitler Caddesi üzerinde yer alan Şahinbey Milli Mücadele Müzesi;

Gaziantep Milli Mücadele Müzesi

Ulucanlar Mahallesi Şehitler Caddesi üzerinde yer alan Şahinbey Milli Mücadele Müzesi;

Anteplilerin İngiliz ve Fransız işgaline karşı kahramanca yürüttüğü ve “Gazi” unvanını kazandığı savunmanın önemini ve detayını günümüz ve gelecek nesillere daha iyi aktarmak amacıyla, 12 odalı tarihi yapı ve altındaki mağara da çağdaş müzecilik anlayışıyla kurulmuştur.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesinin gezi güzergâh akışı kronolojik şekilde tasarlanmış olup, karşılama bölümünden müzeye giriş yapan ziyaretçiler, tarihi binadaki sergi-sunum alanlarını, yönlendirmeleri izleyerek müzeyi keşfetmektedir. Sergi-sunum alanlarının ardından ise mağaralara giriş yapılmaktadır.

Gaziantep Milli Mücadele Müzesi

Mağaralara girince karşımıza

Mekatronik heykeller ile farklı farklı kompozisyonların oluşturulduğu, dönemin anlık yaşam sahneleri çıkmaktadır. Bu sahneler ziyaretçilere hem görsel, hem de duyusal olarak çeşitli duygular yaşatmaktadır. Mağaralarda aynı zamanda milli mücadeleden önceki dönemlerde çeşitli amaçlarla kullanılmış alanlar da canlandırılmıştır. Örneğin sabun imalathanesi bunlardan bir tanesidir.

Canlandırmalarda çok boyutlu projeksiyon gösterileri ve ses efektleri kullanılmıştır. Müzede hedeflenen, Kurtuluş Savaşı’nda tüm Türkiye’ye gurur veren Gaziantep’in direniş destanının tüm yönlerini etkili sunum alanlarıyla, projeksiyon gösterisiyle, çeşitli dokunmatik ekranlar ile mücadele ruhunu destansı bir anlatımla ziyaretçilerin beğenisine sunmaktır.

Gaziantep savunmasına dair belgelerin kronolojik sırayla anlatıldığı, tarihi binada, İngiliz ve Fransızlara ait silah parçaları şehir halkının kullandığı tabanca, av tüfeği, kılıç, kama, et satırı, kazma, kürek ve nacak gibi şehitlere ait birçok eşya sergilenmektedir.

Müze binasının yanında bulunan yapılar,

Müze atölyesi, müze kütüphanesi ve toplantı salonları olarak işlevlendirilmiştir. Mağaralardan caddeye açılan çıkışa (İhsan Bey Kasteli) uzanan son mağara bölümü ise geçici sergi alanı olarak hizmet vermek üzere projelendirilmiştir.

Buradaki Ömer Halisdemir’in 15 Temmuz 2016 tarihinde milli irademize, demokrasimize, bağımsızlığımıza, dirlik, birlik ve bütünlüğümüze karşı, Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan silahlı darbe teşebbüsüne ve darbecilere karşı koymasını anlatan sahne Milli İradeye sahip çıkma, Millî mücadeleyi unutmama adına çok önemlidir.

Gaziantep’in mimari, kentsel, yapısal, kültürel ve tarihi özelliklerinin bir arada bulunduğu zengin muhteviyatı ile Gaziantep turizmi ve kültürüne önemli bir katkı sağlaması amacıyla projelendirilen Milli Mücadele Müzesi ziyaretçilerini beklemektedir.

Müze Açılış Saati : 09:00

Müze Kapanış Saati : 18:00

Haftanın Her Günü Açıktır.

Gaziantep Milli Mücadele Müzesi içeriği, 08 Kasım 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Yeliz H.

Çarşıyı gezmeyide unutmayın

Halil İ.

terzi kendi söküğünü dikemez diye boşuna dememişler

Sema D.

bundan on yıl öncesine kadar Gaziantep'te yaşıyordum almanya'ya yerleşmiş bile olsam halen özlemimim dolu dolu

Okan C.

Gaziantep hakkında mutlaka okumanız gereken bir yazı

Eyüp G.

özlüyorum memleketimi her zaman gelmek istiyorum ama vaktim olmuyor

Sema H.

Yeni yazılarınızı takip ediyorum.

Emre A.

Herkesin görmesi ve gezmesi gereken bir yer

Onat T.

Teşekkürler Mükemmel Bir Yazı

Ganim E.

antepliyim bu yerlerden büyük çoğunluğunu bilmiyorum hiçbirine gitmedim ya ben çok fakirim ya da fakir gibi yaşıyorum

864DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha