Gaziantep’te Doğa Turizmi

Foto Safari


Foto Safari

Gaziantep’te Doğa Turizmi

Görsel güzellikleri keşfetmek ve bunu fotoğraf karelerine yansıtmak isteyen Foto Safari sevenler; Belkıs-Zeugma, Rumkale, Fırat Nehri kıyıları, Karpuzatan, Yesemek Açık Hava Müzesi, Hızır Yaylası, Sofdağı Yaylası ve Tahtaköprü Baraj Gölü çevresine mutlaka uğramalılar.

Nerede ?

Adres: Yamaçtepe Mahallesi, Burç Ormanı İçi, 27410 Şahinbey/Gaziantep

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep’te Doğa Turizmi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 325 tür ve 7100 sakini ile Türkiye’nin en geniş alana sahip hayvanat bahçesidir. 1000 dönümlük bir alan üzerine kurulu olan hayvanat bahçesinde Dünya’nın en büyük akvaryumlarından biri ve bunun yanı sıra maymun, deve ,lama, at, kanguru, fil, zürafa evleri bulunmaktadır. Ayrıca dev kuş kafesi ve yırtıcı hayvanlar için de barınaklar bulunmaktadır. Bahçe içerisinde ayrıca birçok türde hayvanı serbestçe gezdiği ve insanların hayvanları yakından izleyebildiği Safari Park yer almaktadır.

Hayvanat Bahçesin’de Türkiye’nin ilk safari parkının açılışı 2015 yılı 23 Nisan’da yapılmıştır. Safari parkı’nın yaklaşık 200 Dönümlük bir arazi üzerine inşa edilmiş içerisinde, Kızıl geyikler, Alageyikler, Benekli Geyikler, Ceylanlar, Karacalar, Dağ Keçileri, Tiftik Keçileri, Kamerun Koyunları, Maymunlar, Haflinger ve Midilli Atları, Kangurular. Tibet Öküzleri, Mandalar, Develer, Kangurular, Lamalar, Deve Kuşları, Tavus Kuşları vb. birbiri ile bir arada yaşayabilen 25 farklı türde toplam 257 adet hayvan ile yaklaşık 50 farklı türde 500 adet kanatlı hayvan bulunmakta olup ayrıca hayvanların yaşamlarını ikame edecek yemlikleri, suluklar hayvanların serinlemesi için iki adet doğal gölet bulunmaktadır.

Nerede ?

Adres: Yamaçtepe Mahallesi, Burç Ormanı İçi, 27410 Şahinbey/Gaziantep 

Sof Dağı Yaylası

 

Gaziantep’te Doğa Turizmi

Güneydoğu Torosların uzantısı Sofdağlarının üzerinde bulunan Sofdağı Yaylası, Gaziantep’e 33 km uzaklıktadır. Yayla, Gaziantep şehir merkezine yakınlığından ötürü hafta sonları yoğun ziyaretçi almaktadır. Sofdağı Yaylası; Gaziantep platosunu yüksekten seyretmek, doğa ile baş başa kalmak, kuş sesleri arasında doğa yürüyüşü, kamp ve piknik yapmak için ideal bir mekandır.

Sofdağı yöresinde böcekler dahil 124 çeşit hayvanın yaşadığı, 96’sı tıbbi, 11’i baharatlı, 10’u çalı ve çit, 26’sı soğanlı, 12’si ağaç, 19’u meşe olmak üzere toplam 267 tür canlı bitkinin yetişmekte olduğu tespit edilmiştir. Yine Sofdağı ve çevresinde 20’nin üzerinde tatlı su kaynağı bulunmaktadır. Gerdek Pınarı, Cennet Pınarı ve Börek Pınarı bunlardan bazılarıdır.

Nerede ?

Adres: Acaroba Mahallesi 27000 Şehitkamil/Gaziantep

Hızır Yaylası

Gaziantep’te Doğa Turizmi

Her mevsim yeşillikler içinde olan Hızır Yaylası, İslahiye ilçesi Atınüzüm beldesinin 21 km batısında, Amanos Dağları’nın tepesinde bulunmaktadır. Yeşilin her tonunun görebileceği mekan, çam, sedir, köknar, çınar, kızılağaç, ardıç türü ağaçların gökyüzünün maviliğiyle kucaklaştığı bir yaylalar topluluğudur.

İsmi Hızır Yaylası olsa da burayı gördüğünüz an huzur yaylası olarak adlandıracaksınız. Renk renk kır çiçekleri, dağ laleleri muhteşem ve büyüleyici bir güzellik saçar etraflarına. Hızır Yaylası’na İslahiye-Altınüzüm yolu üzerinden ulaşabileceğiniz gibi, Osmaniye’den stabilize bir yolla da ulaşabilirsiniz.

Gaziantep’te Doğa Turizmi içeriği, 05 Ocak 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Gözde A.

bu konu hakkında daha fazla araştırma yapmam gerekiyor

Tuba S.

lütfen benimle iletişime geçin yazar olmak istiyorum

Hüseyin O.

Harika bir yazı, işime yaradı.

Volkan O.

bu yazı gayet başarılı olmuş

İhsan B.

Yeni yazılarınızı takip ediyorum.

Veysel H.

Gaziantep'e turlar düzenliyor musunuz?

122DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha