Menengiç Bitkisi

Halk arasında menengiç, çıtımık ve daha çok çitlenbik gibi isimlerle anılan menengiç bitkisi sağlık  için olağanüstü  yararları olan şifalı bir bitki türüdür. Menengiç bitkisinin genellikle kahvesi ve sabunu yapılmaktadır. Menegiçten yapılan sabuna ise, bıttım sabunu isimi verilir. Şimdiye kadar menengiç bitkisiyle tanışmadıysanız yazımızı kesinlikle okumalı ve sayısız şifalarından yararlanmalısınız.


Halk arasında menengiç, çıtımık ve daha çok çitlenbik gibi isimlerle anılan menengiç bitkisi sağlık  için olağanüstü  yararları olan şifalı bir bitki türüdür. Menengiç bitkisinin genellikle kahvesi ve sabunu yapılmaktadır. Menegiçten yapılan sabuna ise, bıttım sabunu isimi verilir. Şimdiye kadar menengiç bitkisiyle tanışmadıysanız yazımızı kesinlikle okumalı ve sayısız şifalarından yararlanmalısınız.

Kullanım alternatifleri ve yararları ile insanlara doğal olarak sunulmuş bitkilerden biri olan menengiç, pek çok kişi tarafından menengiç kahvesi olarak bilinmektedir. Kahvesinin yanı sıra sabunu da yapılan menengiç, genellikle Türkiye’nin doğu tarafında sıkça yetişmektedir.

Ayrı olarak hiçbir müdahale edilmeyen menengiç taneleri meyve olarak da tüketilmektedir. Diğer isimi ile bıttım denilen bu bitkinin sağlığa pek çok yararı bulunmaktadır.

Sakız ağacının türlerinden biri olan menengiç bitkisi tıp alanında da yararları ile geçerliliği olan bir bitkidir. Bitkinin dallarında oluşan reçineden ele geçirilen sakız, bal ile karıştırılıp tüketildiğinde mide ve böbrek sağlığı için oldukça faydalıdır. Arıca yaprakları da sağlık için pek çok yararlı içeriğe sahiptir. Bu noktada yapraklarından çay kaynatıp içmek, pek çok rahatsızlığı doğal olarak tedavi  edecektir. Menengiç bitkisinden ele geçirilen meyve, vitamin ve mineraller itibariyle oldukça zengindir.

Menengiç Bitkisi Nedir?

Sakız ağacı familyasından, Latince tür isimi Pistacia terebinthus olan menengiç bitkisi, boyu en fazla 10 metreye kadar erişebilen ve yavaş büyüme özelliğine sahip bir bitkidir. Yetiştirildiği değişik yörelere göre fark isimler alan yararlı bitki, çitlenbik, çıtlık ve bıttım gibi isimleri ile de bilinmektedir. Her toprak yapısında yetişmeye elverişli bir bitki olsa da, kuru ve yumuşak topraklarda daha iyi gelişme gösterir. Kırmızımsı çiçeklenmenin hemen peşinden oluşan meyveler, olgun hallerinde yeşil ve mavi rengine dönüşürler.

Menengiç Nasıl Kullanılır?

Menengiç Bitkisi

Menengiç bitkisinin yararlarından faydalanmak isteyen insanoğlu, bu bitkiyi bir hayli farklı şekilde kullanmaktadır. Lezzetli bir tada sahip olan menengiç meyvesi, kuruyemiş olarak ya da  yemeklerde kullanılmaktadır. Ayrı olarak lezzeti ile dünyaya nam salmış olan kahvesi de, meyvelerin nöğütülüp kahve halini alması ile kullanılmaktadır. Sabun üretiminde de kullanımı yaygın olan menengiç bitkisi, ele geçirilen yağından sabun imal edilmektedir. Kahvesinin lezzeti oldukça farklı olmasına rağmen pek çok kişinin severek içtiği kahvelerden biridir. Türk kahvesine kıyasla daha yumuşak tadının olması ve sağlığa olan faydalarının geniş kapsamı geniş olması, bu kahve türünün çokça seçenek edilmesine neden olmaktadır. Menengiç kahvesi de yörelere göre farklı isimler almış olan bir kahve türüdür.

Menengiçin Yararları Nelerdir?

Sağlıklı olmak adına  düzenli olarak menengiç bitkisinin tüketilmesi, bu bitkinin nedenli yararlı olduğunu anlamaya yetecektir. nefes darlığına iyi gelmesi, şiddetli öksürüğü kesmesi ve astım- bronşit gibi kronik hastalıkları iyileştirici etki göstermesi, menengiç bitkisinin akla ilk gelen yararları arasındadır. Genel manada solunum yollarına yararlı olan menengiç bu arada da göğsü yumuşatır. Yaraları hızlı iyileştirici etkisi ve mide ağrılarına iyi gelen yanı da, bu bitkinin öne çıkan yararları arasındadır. İdrar söktürücü özelliği nedeniyle  böbrek kumlarının rahat bir şekilde dökülmesini sağlar. Ses tellerine iyi gelmesi ve kalp rahatsızlıklarından savunucu yararları da, menengiç bitkisinin her halinden yararlanmayı bir gereklilik olarak görmeye neden olmaktadır.

Menengiçin Yan Etkileri Nelerdir?

Kahvesi, sabunu ve meyvesi ile tam bir gençlik iksiri olarak nitelenen menengiç bitkisinin sağlığa rastgele bir yan etkisi mevcut değildir. Ancak bitkilerden istifade etmek için bilinçli olmak gerektiği de unutulmamalıdır. Bu yüzden menengiç bitkisi de kullanılırken, ölçülü miktarda almaya önem verilmelidir. Ters halde bu bitkinin faydalı etkilerinin şiddetli bir şekilde vücutta kendini göstermesi, bir takım hassas bünyeli kişilerde negatif neticelere neden olabilir. Menengiç bitkisinin kahve olarak tüketmek sağlık açısından son derece yararlı olmasının yanında, sabunu da saç dökülmesi ve cilt sorunları gibi pek çok güzellik ile ilgili iddialı bir pozitif etkiye  sahiptir.

Menengiç Bitkisi içeriği, 29 Kasım 2018 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Nihat S.

Antepe gelmişken mutlaka uğramanız gereken tarihi anlatan hissettiren, insanlar çok rahat gezebilir

Sinem M.

Gaziantep toplum hafızası açısından oldukça faydalı ve teknolojik altyapısı olarak çok iyi durumda. Oldukça başarılı.

Sevgül E.

Harika bir yazı, işime yaradı.

431DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha