Milli Mücadele Müzesi: Şahinbey

Şehreküstü semtinde Şehitler Parkı’nın yanında bulunan Şahinbey Milli Mücadele Müzesi 12 odalı tarihi yapıyı ve altındaki mağaraları kapsamaktadır. Müzede Gaziantep Savunmasında yaşanan olaylar kronolojik sırayla anlatılmaktadır.

Milli Mücadele Müzesi: Şahinbey

Şehreküstü semtinde Şehitler Parkı’nın yanında bulunan Şahinbey Milli Mücadele Müzesi 12 odalı tarihi yapıyı ve altındaki mağaraları kapsamaktadır. Müzede Gaziantep Savunmasında yaşanan olaylar kronolojik sırayla anlatılmaktadır.

Tarihi  binada aynı zamanda İngilizler ve Fransızlara ait silah parçaları , şehir halkının kullandığı tabanca, av tüfeği, kılıç, kama , satır, kazma , kürek ve baltalarla savunmada şehit düşenlere ait birçok eşya sergilenmektedir. Müzede ayrıca çeşitli teknolojik uygulamalar ve heykellerle milli mücadele dönemi anlatılmaktadır.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi;

Anteplilerin İngiliz ve Fransız işgaline karşı kahramanca yürüttüğü ve “Gazi” unvanını kazandığı savunmanın önemini ve detayını günümüz ve gelecek nesillere daha iyi aktarmak amacıyla, 12 odalı tarihi yapı ve altındaki mağara da çağdaş müzecilik anlayışıyla kurulmuştur.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi‘nin gezi güzergâh akışı kronolojik şekilde tasarlanmış olup, karşılama bölümünden müzeye giriş yapan ziyaretçiler, tarihi binadaki sergi-sunum alanlarını, yönlendirmeleri izleyerek gezmektedirler. Sergi-sunum alanlarının ardından ise mağaralara giriş yapılmaktadır.

Mağaralara girince karşımıza mekatronik heykeller ile farklı farklı kompozisyonların oluşturulduğu, dönemin anlık yaşam sahneleri çıkmaktadır. Bu sahneler ziyaretçilere hem görsel, hem de duyusal olarak çeşitli duygular yaşatmaktadır. Mağaralarda aynı zamanda milli mücadele‘den önceki dönemlerde çeşitli amaçlarla kullanılmış alanlar da canlandırılmıştır. Örneğin sabun imalathanesi bunlardan bir tanesidir.

Canlandırmalarda çok boyutlu projeksiyon gösterileri ve ses efektleri kullanılmıştır. Müzede hedeflenen, Kurtuluş Savaşı’nda tüm Türkiye’ye gurur veren Gaziantep’in direniş destanının tüm yönlerini etkili sunum alanlarıyla, projeksiyon gösterisiyle, çeşitli dokunmatik ekranlar ile mücadele ruhunu destansı bir anlatımla ziyaretçilerin beğenisine sunmaktır.

Müze binasının yanında bulunan yapılar, müze atölyesi, müze kütüphanesi ve toplantı salonları olarak işlevlendirilmiştir. Mağaralardan caddeye açılan çıkışa (İhsan Bey Kasteli) uzanan son mağara bölümü ise geçici sergi alanı olarak hizmet vermek üzere projelendirilmiştir.

Buradaki Ömer Halisdemir’in 15 Temmuz 2016 tarihinde milli irademize, demokrasimize, bağımsızlığımıza, dirlik, birlik ve bütünlüğümüze karşı, Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan silahlı darbe teşebbüsüne ve darbecilere karşı koymasını anlatan sahne Milli İradeye sahip çıkma, Millî mücadeleyi unutmama adına çok önemlidir.

Nerede ?

Adres: Suyabatmaz Mahallesi, 27400 Şahinbey/Gaziantep 

Milli Mücadele Müzesi: Şahinbey içeriği, 02 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Erkan S.

her karış toprağı buram buram tarih kokuyor ;):)

Özge G.

Çok öğretici olmuş, teşekür ederim.

Berkan E.

teşekkürler biantep.com ekibi

Meriç D.

İşime yarayan içerikleri siteniz sayesinde buluyorum

Aslı V.

lütfen benimle iletişime geçin yazar olmak istiyorum

Emrah E.

Mutlaka gezilmesi gereken bir şehir Gaziantep'liler çok cana yakınlar teşekkür ederiz.

Gizem M.

Teşekkür ederim elinize sağlık

898DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha