Tarihi Nizip Fevkani Kilisesi Hakkında

Gaziantep Nizip ilçesi, Şıhlar Mahallesi’nde bulunan kilisenin yapım tarihi bilinmemektedir.

Tarihi Nizip Fevkani Kilisesi Hakkında

Gaziantep Nizip ilçesi, Şıhlar Mahallesi’nde bulunan kilisenin yapım tarihi bilinmemektedir.

Tarihi Nizip Fevkani Kilisesi Hakkında

Hangi tarihte inşa edildiği kesin olarak bilinmeyen Fevkani Kilisesi’nin, mimarisi ve iç kısmında izleri kalan fresklere bakılarak 5. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Vakıf kayıtlarında ise inşa tarihi, 11. yüzyıl olarak geçmektedir. 1800’lü yıllarda camiye çevrilen yapı, 1 asır boyunca cami olarak kullanılmış, 1888 tarihinde yaptırılan Şıhlar Camii ve 1904 yılında yaptırılan Mollla Ahmet Cami’nin hizmete açılmasıyla terk edilmiştir.

1960 yılına kadar taştan bir avlu ile çevrili olan kilisenin çevresi bu tarihten sonra briketten bir duvar ile çevrilmiştir. Yapı, 1970-1971 yıllarında belediye ambarı olarak kullanılmış, 1971 yılında tabanı betonla sıvanarak tekel idaresine kiraya verilmiştir. Günümüzde kaderine terk edilen kilise, kapalı Yunan haçı plan şemasındadır. Yapının tamamında düzgün kesme taş malzeme kullanılmıştır. Dış mimaride kapalı Yunan haçı çok belirgindir. Haçın kolları dışarıya üçgen alınlık şeklinde yansıtılmıştır.

Tarihi Nizip Fevkani Kilisesi Hakkında içeriği, 01 Nisan 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Beyza B.

Nihayet görebildik..kesinlikle gezilmeli görülmeli Ücretsiz giriş perfect yine

Ahmet Ç.

yazınız da hatalar var

Ceren S.

Baharatlar,kurutulmuş sebzeler,tatlılar,lokumlar, çerezler,insan nereye bakacağını bilemiyor,hepsi güzel hepsi taze,sadece Gaziantep'i gezmek bile mutluluk veriyor

Hilayda M.

Gaziantep'i yansıtan, el işi göz nuru bakırların ve ustaların olduğu Bakırcılar Çarşısına uğramayı unutmayın Mutlaka kendinize/sevdiklerinize hediyelik birşey alın derim.

Fatih K.

Paylaşım için teşekkürler Güzelmiş )))

Alper A.

5 yıldız verdim bile elinize sağlıkk :)

Tuba G.

antepli olanlar bilir anca

Murat F.

Hediyelik ve Şal için başka yere gitmene gerek yok. Tarihi dokusu harika

Mehmet B.

terzi kendi söküğünü dikemez diye boşuna dememişler

Eyüp G.

Gaziantepli olmaktan gurur duyuyorum

737DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha