Tur Programı

GAP TURU

GEZİMİZDE GİDİLECEK ROTALARIMIZ

BİRECİK - HALFETİ – RUMKALE – ATATÜRK BARAJI – ADIYAMAN – NEMRUT DAĞI – 10 GÖZLÜ KÖPRÜ – HEVSEL BAHÇELERİ – SUR – SÜLEYMAN ŞAH – 4 AYAKLI MİNARE – HASAN PAŞA HANI MARDİN KAPI – KEÇİ BURCU – HASANKEYF – MİDYAT – MOR GABRİEL MANASTIRI – MARDİN – DARA ANTİK KENTİ – KASIMIYE MEDRESESİ – ESKİ PTT BİNASI – ŞEHİDİYE CAMİİ – ULU CAMİİ – ABARRALAR –  SIRA GECESİ EĞLENCESİ – HARRAN – İLK İSLAM MEDRESESİ – İÇ KALE – SURLAR – KONİK KUBBELİ EVLER – GÖBEKLİTEPE – EYÜP PEYGAMBER SABIR MAKAMI – ŞİFALI SU – BALIKLIGÖL – RIZVANİYE CAMİİ – TARİHİ ÇARŞI

 
Perşembe günü sabah saat 06.30’da HRT TOURS acentesi önünde siz değerli misafirlerimizle buluşarak araçlarımızda yerlerimizi alıyor,  kahvaltımızı yapmak için sular altında kalmış Eski Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz.

 

1.GÜN PERŞEMBE

GİZİLECEK YERLER :

-BİRECİK

-HALFETİ, RUMKALE                   

-ADIYAMAN, NEMRUT DAĞI

Değerli misafirlerimiz, Halfeti’de Fırat Nehrine nazır teknemizin üzerinde harika manzaramızın eşliğinde güzel bir kahvaltımızı yaptıktan sonra müzikler eşliğinde Kuzeyden Güneye doğru eğlenceli bir yolculuğumuza başlıyoruz. Tekne turumuz esnasında ilk dikkatimizi çeken Fırat nehri ile Merziman Çayı’nın birleştiği noktada kurulan heybetli Rumkale oluyor.Kalenin ardından Kral Kızı Mağarası’nı Aziz Narses Kilisesi’ni görüp tur rehberimizinden de Mağara ve Kilise hakkında , kısa bilgi aldıktan sonra bir zamanlar yaşam alanı olarak kullanılmış mağara evleri ve önemli bir kısmı sular altında kalmış olan Savaşan köyünü, sular altında kalan caminin suların üzerinde kalan tek kısmı olan minaresini görüp etkileyici fotoğraf kareleri yakalıyoruz.

 Varmış olduğumuz Adıyaman’da alacağımız öğle yemeği sonrası kısa bir serbest zamanlı molamızın ardından, araçlarımıza binerek ardından Kâhta ilçesi üzerinden Dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı’na doğru yola çıkıyoruz.

 Yol güzergâhımızda Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Yeni Kale gezip rehberimizin bilgilendirmeleri  sonrası, Tanrı kral Antiochos tarafından gelecek nesillere vasiyetimdir başlığı altında yazılan Nomos kitabesi eşliğinde Doğu ve Batı Terasları’ndan Doğu Terası’na geçiyoruz. Antiochos, Zeus, Apollon Mithras, Herakles Artagnes, Kommagene, Kartal ve Arslan Heykellerini görüp, kısa bir yürüyüşümüz sonrası Batı Teras’ına geçip, kendimizi Nemrut Dağı’nın güzel havası ve büyüleyici manzarasıyla Gün Batımı seyr halinde, huzurlu anlara kendimizi birkaç dakika bırakıyoruz. (Gün Batımına göre otele giriş saatimiz değişiklik olabilir.) Akşam yemeği ve konaklama otelimizde olacaktır.

Konaklama: ADIYAMAN

2.GÜN |CUMA

GEZİLECEK YERLER :

10 GÖZLÜ KÖPRÜ

HEVSEL BAHÇELERİ

SUR

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ

DÖRT AYAKLI MİNARE

HASAN PAŞA HANI

MARDİN KAPI

KEÇİ BURCU  
 

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltımız sonrasında, Diyarbakır’a doğru geçiyoruz. Dicle Nehrinin üzerine kurulu 10 Gözlü Köprüyü, ve tarihi sulardaki Hevsel Bahçelerini görüp rehberimiz vereceği kısa bilgilendirme sonrası. Diyarbakır’ın eşsiz surlarını fotoğraf çekip ve Süleyman Şah Türbesini ziyaret edip sonrasında yapım tarihinin ve yaptıran uygarlığın bilinmediği, fakat 9000 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinen Diyarbakır Surlarının en eskisi olan Mardin Kapı ve Keçi Burcunu görmüş oluyoruz. 4 Ayaklı Minare ve Hasan Paşa Hanı’nı gezip buradada kısa bilgilendirmeler eşliği sonrasında Sur içerisinde yer alan, İslam tarihinin en eski camilerinden olduğuna inanılan, Anadolu’da kurulan ve İslam Dünyası’nın V. Haremi Şerifi olan Diyarbakır Ulu Camiisini geziyoruz. Adım adım tarih kokan ve efsanevi gösteriş dolu turumuz artık bitmiş oluyor ve dinlenme, akşam yemeği için otelimize doğru yola çıkıyoruz.

Konaklama: DİYARBAKIR

3.GÜN |CUMARTESİ

GİZİLECEK YERLER ;

HASANKEYF

MİDYAT

TURUMUZA ÖZEL MİDYAT KONUK EVİ ( HERCAİ KONAĞI )

MOR GABRİEL MANASTIRI

MARDİN

DARA ANTİK KENTİ

Diyarbakır'daki otelimizde yaptığımız sabah kahvaltısı sonrasında  Bismil, Batman üzerinden Hasankeyf yolculuğumuza çıkıyoruz. Yol üzerinde ham petrol kuyularını görerek yapımı devam eden ılısu barajı ile sular altında kalacak erişilmez olan mağaralar anlamına gelen Hasankeyf’e geliyoruz. Restorasyon çalışmalarının devam ettiği, bu bakımdan bazı noktaların gezilemeyecek olması ihtimali bulunduğu için Yeni Saray, Mescit, Gözetleme Kulesi, Büyük Saray, Ulu Cami, Mağaralar anlatımını tur rehberimiz (panaromik) şekilde yaparak Kaleden inip El Rızk Caminin kalan tek parçası olan eşsiz minaresi ve Artuklu Fahrettin Karaaslan tarafından 1116 yılında yapılmış olan orta çağın en büyük köprüsünü görüp küçük Mardin olarak adlandırılan dinler diyarı Midyat ilçesine doğru geçiş yapıyoruz.

Bölgenin önemli el sanatlarından olan Telkari pazarında vereceğimiz serbest zamanlı kısa molamız sonrası Sıla Dizinin çekildiği ve birçok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evini geziyor, burada birbirinden güzel fotoğraf kareleri çekerek yöresel sarı kesme taş mimarisi ile farklı manzaralarını bizlere gezimizden hatıra olarak kalması için ölümsüzleştirdiğimiz harika anlar sonrasında, Süryanilerde “Yoldath Aloha” olarak Araplarda ise “El Hadra”  bilinen Meryem Ana kilisesini de ziyaret edip Mor Gabriel manastırını da geziyoruz.

Tarihi Midyat Evlerinin arasından gümüş ve telkarinda hediyelik eşya alımı ve alışveriş yapmak için çarşıda serbest zaman veriyoruz ardından diğer bi rotamız olan Dara Antik Kenti'ne doğru yola çıkıyoruz Dara Antik Kenti gezimizi tamamladıktan sonra  dinlenmek ve akşam yemeği için Mardin'deki otelimize doğru yol alıyoruz   

Konaklama: MARDİN 

4.GÜN |PAZAR

GEZİLECEK YERLER ;

KASIMİYE MEDRESESİ  

ESKİ PTT BİNASI

ŞEHİDİYE CAMİİ

ULU CAMİİ

ABARRALAR 

SIRA GECESİ EĞLENCESİ

Otelimizde sabah kahvaltımızı yapıyor ve rehberimizin kısa bilgilendirmesi sonrasında 15.yy Akkoyunlu Hükümdarı Sultan Kasım tarafından yaptırılan Kasımıye Medresesi’ni geziyoruz.

Akabinde eski bir Ermeni Konağı olan Eski PTT Binasını ve Şehidiye Camii görüp, şu anda restorasyonda olan 11.yy da yapıldığı düşünülen Ermeni bir usta tarafından yapılan minaresi ile meşhur Ulu Camii’yi ziyaret ediyoruz. Mardin’de rehberimizin vereceği serbest zaman içerisinde şehrin çarşılarında hediyelik eşya alımı için alışverişimizi yaparken, kendimizi eski zamanlarda hissedeceğimiz Mardin sokakları arasında kemerli geçişleri sağlayan Abbaraların içerisinde eğlenceli geçen kısa yürüyüşümüzün ardından,  Peygamberler Şehri Şanlıurfa’ya doğru harekete geçiyor,  Otelimize yerleşip akşam yemeğimizi aldıktan sonra GAP Turlarının olmazsa olmazı dillere destan olmuş Sıra Gecesi eğlencemize geçiyoruz. (Ekstra)

5.GÜN PAZARTESİ

GEZİLECEK YERLER :

HARRAN

İLK İSLAM MEDRESESİ

İÇ KALE

SURLAR

KONİK KUBBELİ EVLER

GÖBEKLİTEPE  

EYÜP PEYGAMBER SABIR MAKAMI

ŞİFALI SU

BALIKLIGÖL

RIZVANİYE CAMİİ

TARİHİ ÇARŞI

Otelde yapılan sabah kahvaltısının ardından otelden ayrılarak,   ipek yolu üzerindeki Mezopotamya kültüründe ay tanrıçasının Sin inanışının bulunduğu ve diğer adıyla kesişen yollar anlamına da gelen Harran ile eğlenceli gezimize başlıyoruz. Burada ilk olarak Harran Şehrinin ortasında 22 mt yükseklikte olan Harran Höyüğü’nü, Türkiye’de İslamiyet döneminde kurulmuş en eski cami olma özelliğini taşıyan Harran Ulu Camii’sinin, avlusunda yer alan Anadolu’da kurulan İlk İslam Medresesi’ni (Harran Üniversitesi’ni), İç Kale’yi, Tarihi Surları ve Konik Kubbeli Evlerinden birini ziyaret ediyor buralar hakkında rehberimizin aktarmış olacağı bilgiler eşliğinde geziyoruz Dünya arkeolojisinin göz bebeği olan ve arkeolojik çalışmalarının halen devam ettiği, dünyada bilenen ilk tapınağı içinde barındıran Göbekli Tepe Kutsal Alanını geziyoruz. (Restorasyon Nedeniyle Kapalı Olmazsa Gezilecektir.) Ardından Eyüp Peygamber’in Sabır Makamını ziyaret edip şifalı suyu gördükten sonra sırasıyla Balıklı Göl, Rızvaniye Camii, Tarihi Çarşıları geziyor öğle yemeği ile birlikte kısa mola ve serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrasında eski ve halk arasındaki ismiyle Urfa’dan ayrılıp Gaziantep’e doğru hareket için yola çıkıyoruz.

Kültür dolu turumuzu eğlenceli ve keyifli bir şekilde tamamladıktan sonra saat 19.30 sularında Gaziantep’e ilk kalkış noktamıza varıyoruz. Siz değerli misafirlerimizle bir başka HRT TOURS  gezimizde görüşmek üzere ayrılıyoruz.
                                                                                                       

FİRMAYA AİT HİZMETLER      FİRMAYA AİT OLMAYAN HİZMETLER                                                                                                                                                                     

Yüksek Model Araçlar İle Seyahat                                   Öğle Yemekleri & İçecekler
Nemrut Minibüs Transfer Ücreti                                       Müze & Ören Yeri Giriş Ücretleri
Halfeti Tekne Turu Ücreti                                                  Ekstra Aktiviteler
4 Gece 3/5 Yıldız'lı Otellerde Konaklama
Otellerde Alınan 3 Akşam Yemeği
İlk Gün Dahil 4 Sabah Kahvaltısı
Milli Park Giriş Ücretleri
Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
TÜRSAB Seyahat Sigortası
HRT TOURS Araç İçi İkramları
HRT TOURS Güvencesi


1DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha