Anne adaylarına ve emziren annelere 5 altın öneri

Anne adaylarına ve emziren annelere 5 altın öneri içeriğini okuyabilir, Biantep.com Sağlık kategorisinde yer alan Anne adaylarına ve emziren annelere 5 altın öneri yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Anne adaylarına ve emziren annelere 5 altın öneri

Emziklilik sürecinin yoğun geçen gebelik sonrasında annenin en çok deşarj olmaya stresini atmaya bebeği ile güzel zaman geçirmeye alışacağı günler olarak görülse de ilk vakitleri belki de anneyi en çok yoran dönemleri olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, “Bebeğini dünyaya getiren anne doğum sonrasında bebeğinin beslenmesi ve iyi gelişmesi için her türlü fedakârlığa hazırdır. İlk aylar annenin kendini düşünmesi değil bebeği ile iletişimi, emzirme ve uyku düzenini oturtmaya çalışması gibi fiziksel ve duygusal yoğunluk süreçleridir” diye konuştu.

Doğumdan sonra bebek emzirilirken gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı besin alınmasını öneren Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, “Emziklilikte su metabolizmasında artış vardır. Alınan su süt salgılanmasıyla,metabolik su ise artan yiyecek alımıyla artmaktadır. Süt miktarının değişmemesi için annenin sıvı alımını arttırmak gerekir. Günlük alınan toplam sıvı miktarı takriben 3000 ml olmalıdır.

Bu miktar pratik ölçüler ile 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, meyve suları şeklinde önerilmelidir. Çay, kahve gibi içeceklerin süt verimini azalttığı bilinmektedir” dedi.

Kalsiyum istikametinden zengin olan süt, yoğurt ve peynirin belirtilen miktarlarda düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini kaydeden Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, daha sonra şunları kaydetti; “Her gün 1 adet yumurta ve 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kurubaklagil yenilmelidir.

Kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur karışımı yemekleri, portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamini istikametinden zengin sebze ve meyvelerle beraber tüketilmelidir. Ferdi özelliklere göre gaz yapıcı besinler çıkartılabilir.

Vitaminlerden zengin sebze ve meyveler perhizde her öğün olmalıdır.

Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren diğer hazır besinler olası olduğu kadar yenmemelidir.

D vitamini besinlerde bulunmaz. Ancak güneş ışınlarının direk cilde yansıması ile sağlanır. Bu yüzden emzikli anne güneşlenmeye önem vermelidir.

Yemeklerde kesinlikle iyotlu tuz kullanılmalıdır. Natürel besinlerde yeterince alınmayan iyot, ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer.

Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir. Ağırlık kontrolü de yapılarak bu besinler tüketilebilir.

Kansızlığa kapı araladığından yemeklerle beraber çay içilmemelidir. Çayı kuşluk, ikindi gibi öğün aralarında, başka bir deyişle yemek yendikten 1-2 saat sonra açık olarak içilmeli, çaylara limon suyu ilave etmelidir. İçecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi nebat çayları seçenek edilmelidir.

Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, limonata tercih edilmelidir.

Pekmez kan yapıcıdır, Şeker boş enerji kaynağıdır. Şeker yerine tatlı olarak pekmez yenmesi kansızlığa karşı alınacak tedbirlerden birisidir.

Emzirme müddetince bebeğin hep memede olması ve emerken uykuya dalması emzirmenin iyi gittiğinin bir işaretidir.”

Anne adaylarına ve emziren annelere 5 altın öneri içeriği, 27 Aralık 2017 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha