Ayak Kokusuna Son Verecek Yöntemler

Ayaklar gün boyu vücudun ağırlığını taşıyan en önemli organdır. Bu sebepten dolayı en çok bakımı ve ilgiyi hak ederler.

Ayak Kokusuna Son Verecek Yöntemler

Ayaklar gün boyu vücudun ağırlığını taşıyan en önemli organdır. Bu sebepten dolayı en çok bakımı ve ilgiyi hak ederler.

Gerekli bakımları belli periyotlar çerçevesinde yapılarak ayak sağlığı korunmuş olur. Ayaklara gösterilen ilgi diğer organlara göre daha az gösterilir.

Gün içerisinde gerek iş hayatı gerek özel hayat içinde ayaklar en çok yorulan taraf olduğundan dolayı ayakkabı içinde çok fazla kalmaları kötü kokularında oluşmasına neden olabilir. Bu kokulara son vermek için bazı önemli yöntemleri uygulamak gerekir. Ayak sağlığına gereken özen, kokuları gidermekle başlar. Bu kokuların en önemli nedeni de “Ayak Terlemesi Sorunu” olarak kaşımıza çıkmaktadır. Ayak kokuları çevreyi çok rahatsız eden bir durumdur. Kokuların oluşması için belli başlı sebepler bulunmaktadır.

Ayakkabı Seçimi Önemli

Ayak kokusunu önlemek için havalandırması olan ve kaliteli malzemelerden üretilen ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayrıca günlük olarak çorap değişimini özenle yapmanız gerekir.

Ayakları Sirkeyle Dinlendirin

Ayaklar gün içerisinde sürekli ayakkabı içinde olduğundan dolayı terler ve kokar. Akşamları ayakları sirkeli suya batırarak dinlenmesini sağlayın. Bu şekilde oluşan kötü kokular ayakları terk edecektir. Bu yöntem ayrıca oluşan bakterileri de kısa sürede öldürür.

Ayakları Çay Deminde Bekletin

Günün yorgunluğunu almak ve kötü kokuları engellemenin en bilinen yolu çay içinde ayakları bekletmektir. Çayın içindeki etken maddeleri ayak kokusunu önlemeye yarar. Yayvan kaba boşaltılan çay deminin içinde ayaklar yaklaşık 30 dakika bekletilir.

Ayakkabılara Pudra Serpin

Kötü kokuları engellemek için giyilen ayakkabıların içine toz pudra serpmek nem dengesini sağladığından dolayı ayaklarda koku yapmaz.

Tuzlu Suyla Kokulara Son

Halk arasında en çok bilinen bir yöntem olmasıyla bilinir. Ilık suyun içine bir tutam kaya tuzu ilave edip karıştırın. Ayaklarınızı bu suyun içinde 30-40 dakika bekletin. Zararlı organizmaların oluşmasını önemli derece önler.

Zencefil Yaprağını Deneyin

Ayak kokusu oldukça tahammülü zor bir koku çeşididir. Bu nedenle evde alacağınız basit yöntemler bu kokuların giderilmesini sağlar. Akşam yatmadan önce ayakkabının içine konuşacak zencefil yaprağı ayakkabının içine hoş bir koku bırakacaktır.

Alkollü Bez İle Hijyen Sağlayın

Sürekli terleyen ve etrafa kötü koku salan ayakları her gün düzenli olarak saf alkol ile temizleyin. En iyi verimi alabilmek için her gün yapılması gerekir.

Çorap Seçiminin Önemi

Ayakkabı çorapsız giyilmediğinden dolayı çorap seçerken dikkat edilecek bir sürü sebep vardır. Naylon ve polyester kumaşlı çoraplar kötü kokuların oluşmasına destek sağlar. Bundan dolayı pamuklu çoraplar giyilmelidir.

Nişasta İle Ayaklara Masaj uygulaması

Ayak kokusu çekilecek gibi değilse denen yöntemlere rağmen istenilen sonuç alınamadıysa, nişasta ile her gece yatmadan önce ayaklar ovulur. Kısa sürede fark hemen ortaya çıkacaktır.

Karbonat ile Kokuları Giderin

Bir kaba su ilave edin ve ardından karbonat ekleyin. 15 dakika ayaklarınızı bekletin. Hem yorgunluk gidecek, hem de kötü kokuların kökü kazınacaktır.

Ayak Kokusuna Son Verecek Yöntemler içeriği, 28 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha