Bedelli Askerlik Hakkında Her Şey!

Son Zamanlarda Herkesin Merak Ettiği Bedelli Askerlik Ve Yeni Askerlik Sistemi İle İlgili Her Şeyi Bu Yazıda Bulabilirsiniz…

Bedelli Askerlik Hakkında Her Şey!

Son Zamanlarda Herkesin Merak Ettiği Bedelli Askerlik Ve Yeni Askerlik Sistemi İle İlgili Her Şeyi Bu Yazıda Bulabilirsiniz…

Vatandaşların merak ettiği  askerlik süresi kısaldı mı? Yeni askerlik sistemi ne zaman başlıyor? Daha önceki bedelli askerlik sisteminde

  • Ankara
  • İskenderun
  • Manisa
  • Samsun
  • Amasya
  • Çankırı
  • Bilecik

gibi yerler en çok asker olan bölgeler olarak dikkat çekiyor.

Bakan Akar; yeni askerlik sistemi taslağının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacağını belirtti. Askerlik paketinde en dikkat çekici noktalardan biri de yedek astsubaylık konusu, bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak?

Bedelli Askerlik Ücreti

“40 bin gösterge X memur maaşı katsayısı X 6” olarak hesaplanacak. Bu hesaplamaya göre ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlenecek. Dövizli askerlik tutarı ise bedelli askerlik ücretine göre hesaplanacak.

Memur maaşlarının değişmesinden dolayı 6 ayda bir bedelli askerlik ücreti güncellenecek.

Hulusi Akar’ın Açıklamaları

Yeni askerlik sisteminde en önemli konular şunlar; Her sene ortalama 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Yeni askerlik sisteminde en önemli konular şunlar; Her sene ortalama 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Bu sistemde meslek yüksekokullarına karşılık, onların yaptıkları eğitime karşılık bir değer koymak adına yedek astsubaylık konuldu. Daha sonra da yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.

Hulusi Akar yeni askerlik sistemi hakkındaki açıklamalarını şöyle devam etti;

“Bir gencimiz diyelim ki lise mezunu…. Bir ay temel askerlik yapacak, bedelliye ayrılanlarla beraber. Kura ile da ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar. Eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.”

“Belirlenen erbaş ve erler, hem bedelliler bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere soracağız, kalmak ister misiniz? Bir bir ay ve 5 ayda sadece harçlık alacaklar. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları orada değerlendirmelerde, bu genç başarılı olduğu takdirde sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek.”

Yedek Astsubay Konusu

MYO mezunlarımız yedek astsubay olacak. Madem liseden sonra iki sene tahsili var bu arkadaşımızın; ve o meslekte de kalmayıp yedek subay hakkı almak için, 2 yıl daha okuyarak kendine yeni bir iş buluyordu. Ama hem asıl işinden kopuyordu, hem de zaman kaybediyordu. Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma; elektrik, torna, kimya devam edin diyoruz. Yedek astsubay olarak kendini istihdam ediyoruz.

Bu gencimiz geldiğinde 2 ay eğitim alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Ama daha sonra gittiğinde 10 ay süre maaş alacak. 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirme uygunsa, astsubaylığa geçebilecek.

“Lisans ve Lisansüstü Eğitim Yapan Gençlerimiz Yedek Subay Olacaklar”

Yedek subay da, lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay eğitim alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaca göre.

Ama buralardaki kadrolar doldu; isterlerse bu gençler yedek astsubay olabilecekler. Lisans üzeri, MYO bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var.

Buraya gelen uzman erbaş ve er olduktan sonra, gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız da subay olabilecek. Sistem kendi içinde dönebilecek.

Bedelli Askerlik Hakkında Her Şey! içeriği, 13 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha