Ceviz Yediyseniz Sakın Bu İlacı İçmeyin

Bazı ilaçları aldıktan sonra yediğiniz şeylere özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. İşte hangi ilaçla ne yenmez…

Ceviz Yediyseniz Sakın Bu İlacı İçmeyin

Bazı ilaçları aldıktan sonra yediğiniz şeylere özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. İşte hangi ilaçla ne yenmez…

Ceviz Yediyseniz Sakın Bu İlacı İçmeyin

Tansiyon ilacı ile muz

Tansiyon ilaçları vücudunuzdaki potasyum miktarını arttırıyor. Normalde yararlı olan potasyum gereğinden fazla alındığında kalp problemleri baş gösterebilir. Muz başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler ve portakal bolca potasyum içerir.

Kolesterol ilacı ile greyfurt

Greyfurt ve greyfurt suyu kan dolaşımınızdaki kolesterol ilacı düzeyini arttırır. Bu da bacak ağrısı başta olmak üzere ilaçların yan tesirlerine duyarlı hale getirir.

Kan sulandırıcı ile kızılcık suyu

Kan sulandırıcı ilaç kullanırken kızılcık suyu içen hastaların kanlarının ekstra sulandığı ve bunun da tehlikeli komplikasyonlara sebep olduğu görüldü.

Kan sulandırıcı ile ıspanak

Ispanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan K vitamini, kan sulandırıcıların tesirini azaltarak pıhtılaşma rizikonunu arttırabilir. Lahana ve brokoli de kaçınılması şart olan sebzelerden.

Tetrasiklin antibiyotikler ile süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, antibiyotiklerin emilimini azaltabilir ve bu da antibiyotiklerin tesirini yok edebilir. Bu yüzden süt ve süt ürünleri tükettikten 1-2 saat sonra antibiyotik alınmalı.

Bakteriyel enfeksiyon ilaçları ile işlenmiş et

Amino asit tiramin içeren tütsülenmiş veya salam, sosis ve sucuk gibi işlem görmüş etler tükettikten sonra bakteriyel enfeksiyon ilaçları almak tansiyonda ani sıçramalara sebep olabilir. Muz, avokado, çikolata ve içki de amino asit içerir.

Tiroit ilaçları ile ceviz

Ceviz ve diğer lif itibariyle zengin yiyecekler tiroit ilaçlarının emilimini engeller. Tiroit ilaçlarında bulunan kimyevilerin emilmesi için yatmadan hemen önce alınması teklifliyor.

Kalp yetmezliği ilacı ile siyah meyan kökü

Siyah meyan kökünde bulunan gliserizin, digoksin ile bir araya geldiğinde kalp atışı düzensizliklerine kapı aralar. Meyan kökü bu arada tensiyon ilacı, ağrı kesici, doğum kontrol hapı ve kan sulandırıcıların tesirini azaltabilir.

Ceviz Yediyseniz Sakın Bu İlacı İçmeyin içeriği, 22 Ekim 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha