Çin Kültüründe Çiçekler Hangi Anlamları Taşıyor ?

Çiçekler, Çin sanatında ve şiirinde sık kullanılan bir temadır

Çin Kültüründe Çiçekler Hangi Anlamları Taşıyor ?

Çiçekler, Çin sanatında ve şiirinde sık kullanılan bir temadır. Kimi çiçekler mevsimleri veya ayları temsil ederken, bazıları Çince adlarına dayanan sembolik manalara sahiptir. 1912’de Gregoryen takvimine geçmiş olsa da, astronomi ve coğrafyanın benzersiz bir kombinasyonunu temel alan ve başlangıcı M.Ö. 21. yüzyıla dayanan geleneksel Çin ay-gün takvimi, halk arasında şenliklerden burçlara, evlilik önerilerinden düğün ve yolculuklara kadar, hayatın her alanında talihli gün belirlemekte kullanılmaya devam ediyor. Gene, Çin kültüründe, binlerce senelik çok uzun bir geçmişe sahip geleneksel Çin tıbbında da önemli yeri olan çiçeklere verilen değer, çiçeklerle ilişkili sembolizm ve tabular çok değişik:

İris

Ay-gün takviminin 5 Mayıs günü, kötü ruhları püskürtmek için kapıların üzerine asılır. Bu arada bahar simgesi olarak kabul edilen bir bitkidir ve çiçekleri yiyenlerin hayatını uzattığı söylenir.

Manolya

Manolya bir zamanlar çok değerliydi ve sadece Çin imparatorlarının sahip olmalarına müsaade veriliyordu. Aynı zamanda  Çin tıbbında da kullanılmıştır. Son zamanlarda, manolya güzelliği temsil etmektedir.

Şakayık

Şakayık, “çiçeklerin kraliçesi” olarak bilinen, bahar çiçeğidir. Şöhret ve zenginliğin sembolüdür. Ayrı olarak, beyaz şakayık genç, zeki, esprili, güzel kızları sembolize ederken, kırmızı şakayık en çok istenen ve değerli olan türüdür.

Lotus

Lotus, Budizm inancındaki sekiz değerli şeyden biri olarak kabul edilir. Saflığı, ve çamurdan temiz çıkmayı sembolize eder. Buda’nın doğum günü olan, ay-gün takviminin 8 Nisan gününde Pekin’de ve gene lotus günü olan 8 Ocak’ta çiçek açtığı söylenir. Lotus, beyefendilerin çiçeği olarak da bilinir, zira çamurdan tertemiz çıkmaktadır. Çin kültürüne göre, menstrüel sorun yaşayabileceği için, bir kadının Ocak ayında Lotus dikmesi tabudur.

Krizantem

Krizantem, Çin’de en yaygın çiçeklerden biridir. Sonbaharın simgesi, ay-gün takviminin dokuzuncu ayıdır. Çinliler için krizantem sözcüğü “kalmak” anlamına gelen “jū” veya “uzun süre” anlamına gelen “jiū” sözcükleriyle benzeştir. Bu yüzden, krizantem, daimiliği ve uzun ömrü sembolize eder.

Amber Çiçeği

Şan, şöhret, zenginlik ve görkemi sembolize eden popüler bir Çin çiçeğidir. Amber çiçeği, yerine göre, aynı zamanda güzellik ve gücün geçiciliğini de sembolize eder ve hem kadınlara hem de erkeklere hediye olarak verilebilir.

Zambak

Çin kültüründe, zambak bir aileye erkek çocuklar gelmesi dileğini yansıtır ve çoklukla düğün günlerinde veya doğum günlerinde kadınlara verilir. Çince zambak kelimesi, “yüz senelik mutlu birliktelik” sözünü andırır seslere sahiptir ve her vesileye uygun iyi bir hediye olarak kabul edilir. İnsanların sorunlarını unutmalarına yardımcı olduğu söylenir.

Orkide

Orkide, tutkulu sevginin, güzelliğin ve çiftlerin simgesidir. Bu arada bolluk ve talihi temsil eder. Bir vazoya yerleştirildiğinde, birliği anlatır. 

Giderek çiçeklere yüklenmiş tüm bu anlamlara ek olarak, çiçeklerin renkleri de özel kimi anlamlar taşımaktadır. Söz gelimi, pembe ve kırmızı renkler kutlama, iyi şans ve mutluluğun renkleri, beyaz renk daha çok ölüm ve ruhların rengidir.

 

 

 

 

Çin Kültüründe Çiçekler Hangi Anlamları Taşıyor ? içeriği, 29 Ağustos 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha