Çocuklarda Uykusuzluk Bitkisel Çözüm

Bebeklik, erken çocukluk, okul çağı ve ergenlik dönemlerinin tümünde uyku sorunlarına sık rastlanılmaktadır.

Çocuklarda Uykusuzluk Bitkisel Çözüm

Bebeklik, erken çocukluk, okul çağı ve ergenlik dönemlerinin tümünde uyku sorunlarına sık rastlanılmaktadır.

Okul öncesi çocukların yaklaşık yüzde 25-50’sinde çeşitli uyku sorunları tanımlanırken okul çağı çocuklarının ve ergenlerin yaklaşık yüzde 20-30’unda uyku bozukluğu denilebilecek düzeyde sorun yaşadığı bildirilmektedir. Çocuk kontrollerinde çocuk doktorlarının bu yaş grubunda en çok karşılaştıkları problemdir.

Çocuklarda Görülen Uyku Sorunları

Uyurgezerlik

Çocukların genelde yüzde 15’i uyurgezer. Genellikle 4-8 yaş arasında başlayıp ergenliğe doğru azalıyor. Gözler açık olsa da ağır uyku döneminde olduğu için çocuk eğer uyandırılmazsa sabah bunları hatırlamıyor. Emniyet tedbirlerini almak çok önemli!

Kabuslar

En sık 3-5 yaş arasında görülüyor. Psikolojik stres, yoğun hayal gücü, güvensizlik duygusu, yaşamda istenmeyen değişiklikler (ebeveyn boşanma ve kavgaları/ev-okul değiştirme), travmatik olaylar gibi faktörler kabusları artıran etmenlerden bazılarını oluşturuyor.

Huzursuz bacak sendromu

Uykuyu bölen bu sorunda bacaklarda ağrı, karıncalanma vb. huzursuzluklar yaşanıyor.Çocuklarda demir eksikliğinde 5 kat daha sık görülürken, B12 eksikliği ve ergenlikte aşırı kahve/sigara tüketimi de sorunu artırıyor.

Uyku terörü

‘Gece terörü’ olarak da biliniyor. Genellikle uykunun 2-3. saatinde meydana geliyor. Çocuk dehşet içinde ağlayarak kalksa da tam olarak uyanmadığından sabah olayı hatırlayamıyor. Gece terörü 30 saniye ile 3 dakika arasında devam edebiliyor.

Gece uyanmaları

Aşırı açlık ya da aşırı tokluk uyumayı zorlaştıran etkenler. Akşam yemeği uykuya yakın olmamalı. Aksi takdirde enerji vermesinin yanı sıra hazımsızlık, gaz problemleri ve uyuma güçlüğü yaratabiliyor.

Tıkayıcı uyku apnesi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Değerli “Uyku apnesi, uyku sırasında solunumun geçici olarak durması olayıdır. Sıklıkla 4-6 yaş arasında görülür. Çocuklarda en sık bademcik, geniz eti büyümesi ve aşırı kilo durumunda görülür. Gürültülü horlama, huysuzluk, yorgunluk, dikkatsizlik ve gelişme geriliği gibi sorunlara hatta hayati riske yol açabilir” diyor.

Narkolepsi

Önemli bir uyku bozukluğu da narkolepsi yani gündüz uyanıkken ani gelen uyku atakları. Kişi konuşurken veya yemek yerken aniden uykuya dalıyor. Buna bazen çok sevindiğinde ya da üzüldüğünde aniden yere düşme de eşlik edebiliyor.

Çocuklarda Uykusuzluk Bitkisel Tedavi

Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler

  • Acı Badem
  • Gül
  • Hindistan Cevizi
  • Anason
  • Haşhaş yağı

Hazırlanış Ve Kullanım Reçetesi

  • Acı badem ve anason havanda dövülerek ezilir. Elde edilen karışım merhem kıvamına gelinceye kadar gül suyu ile yoğrulur. Hazırlanan bu merhemle çocuğun vücudu ovulur.
  • Anason havanda dövülerek toz haline getirilir. Önceden hazırlanan gül çayına çok az miktarda bu tozdan çaya atılarak karıştırılır. Hazırlanan çay ılık olarak uykusuzluk çeken çocuğa içirtilir.
  • Rendelenmiş hindistan cevizi, haşhaş yağı ile karıştırılıp merhem kıvamına getirilir. Hazırlanan merhemle yatmadan önce çocuğun şakağına masaj yapılarak sürülür.

Yazımızı Beğendiniz mi? Bir Başka Yazımızı Okuyabilirsiniz Dalak Ağrısı Bitkisel Çözüm

Çocuklarda Uykusuzluk Bitkisel Çözüm içeriği, 04 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha