Demir Eksikliğini Önleyecek Besinler

Demir eksikliği, en çok rastlanılan besinsel eksiktir. Düzensiz ve yanlış beslenme demir eksikliğine yol açmaktadır. Peki bu hastalıkla mücadele etmek için hangi besinleri tüketmeliyiz?

Demir Eksikliğini Önleyecek Besinler

Demir eksikliği, en çok rastlanılan besinsel eksiktir. Düzensiz ve yanlış beslenme demir eksikliğine yol açmaktadır. Peki bu hastalıkla mücadele etmek için hangi besinleri tüketmeliyiz?

Demir eksikliği hakkında araştırmalar yapıp içeriğimizde derledik.

Demir Eksikliği ve Kansızlığın Belirtileri Nelerdir?

Yaşlı ve çocuklu kadınlarda sıklıkla rastlanan bu rahatsızlık sadece bu kategoride yer alanlarla ilgili değildir. Çok çay kahve tüketenler, dengesiz beslenenler, sigara alkol gibi kötü alışkanlıklara sahip olan insanlarda da sıklıkla karşılaşılıyor.

Peki demir eksikliğimiz olduğumuzu nasıl anlarız? Bir şey yapmadığınız halde kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz, mide bulantınız ve iştahsızlık sorununuz mu var, başınız mı ağrıyor, ellerinde soğukluk ve üşüyor musunuz, saçınız mı dökülüyor psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmiyorsanız mutlaka bir doktora gidip demir ve kan testinizi yaptırın.

Demir Eksikliği Tedavisi

Demir eksikliğinin giderilmesi için beslenmede düzenlemeler yapılmalı ve demir ilaçlarıyla tedavi edilebilir. Demir eksikliği hap tedavisi yaklaşık 6 ay sürer ama burada en önemlisi bu hastalığın yeniden tekrarlanmaması için alınacak besinlerdir. Demir eksikliğinin yok edilmesinin başında düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenme geliyor.

Demir Hangi Besinlerde Bulunuyor?

Demir eksikliği sorunu yaşayan insanların yapması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de düzenli beslenmektir. İnsanların akıllarına gelen ilk soru ise demir en çok hangi doğal besinlerde bulunuyor? Sizler için demirin bulunduğu besinleri araştırdık ve derledik işte onlardan bazıları;

Hayvansal Gıdalar

Demir en çok hayvansal besinlerde bulunmaktadır. Kırmızı et, balık, beyaz et gibi ürünlerde fazlasıyla demir bulunmaktadır.

Sebzeler

Demirin en çok yer aldığı bir diğer gıda ise sebzelerdir. Sebzeler içerisinde fazlasıyla demir bulundurur bu nedenle de demir eksikliği hastalığına sahip olan insanların sebze tüketmeleri en doğal çözümdür.

Kuruyemiş

Demir’in bulunduğu besinler arasında beyin hastalıklarına da iyi gelen kuruyemiş çeşitleridir. Genel olarak hangi kuruyemiş olduğunun bir önemi yoktur fakat doktorlar daha çok fıstık, fındık, kuru üzüm, badem gibi kuruyemiş çeşitlerini önermektedirler.

Meyveler

Pek çok hastalığa iyi gelen meyveler içerisinde fazlasıyla vitamin barındırmasının yanı sıra demir de bulundurmaktadırlar. Özellikle demir, çilek, kayısı, ayva gibi yaş meyvelerde bulunmaktadır.

Pekmez

Büyük annelerimizin genelde kan yapar deyip yedirdikleri pekmez, demir eksikliğine iyi gelen bir başka gıdadır. Özellikle tahin gibi gıdalarda bulunur. Sakın pekmezi süte karıştırıp tüketmeyin bu demir oranını düşürüyor. Pekmezi sade ya da meyve sularıyla karıştırıp tüketin.

Demir Eksikliğini Önleyecek Besinler içeriği, 21 Nisan 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha