Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısını Geçirecek Etkili Yöntemler Nelerdir?

Diş ağrısı, insanların yaşadığı en sinir bozucu ağrıların başında gelmektedir. Birçok kişi diş ağrısını o anda geçirmenin yollarını arar. Peki, diş ağrısı geçirme yöntemleri nelerdir? Diş ağrısının şiddeti nasıl azaltılır? İşte, bilinmesi gerekenler…

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısını Geçirecek Etkili Yöntemler Nelerdir?

Diş ağrısı, insanların yaşadığı en sinir bozucu ağrıların başında gelmektedir. Birçok kişi diş ağrısını o anda geçirmenin yollarını arar. Peki, diş ağrısı geçirme yöntemleri nelerdir? Diş ağrısının şiddeti nasıl azaltılır? İşte, bilinmesi gerekenler…

Diş ağrısı azalmadan artan ve insanı en çok rahatsız eden ağrıların başında gelmektedir. Özellikle de gece başlayan diş ağrıları daha da çekilmez olmakta ve ulaşılabilecek bir doktor bulunana kadar en azından diş ağrısının şiddetini azaltmak gerekmektedir. Kesin çözümün ise diş doktorunda olduğu unutulmamalıdır. Doktora danışılmadan ağrı kesici kullanılmamalı, çok fazla kullanılan ağrı kesiciler ise uygulanması gereken tedavinin etkisini de azaltmaktadır. Diş ağrısını geçici olarak azaltmak için uygulanabilecek doğal yöntemler ise şöyle sıralanmaktadır:

Tuzlu Su İle Gargara Yapmak

Tuz çok kuvvetli bir antiseptik olduğundan özellikle iltihaplı ağrıların şiddetini azaltmaktadır. Ilık su ile doldurulmuş bir bardağa yarım tatlı kaşığı kadar tuz konarak karıştırıp, ağız içinde gargara yapıldığında, ağrının şiddetinin hafiflediği görülmektedir.

Buz uygulaması Yapmak

Ağrıyan dişin bulunduğu bölgede genellikle apseden dolayı şişme oluşmakta ve bu da ağrıyı daha fazla arttırmaktadır. Beze sarılmış buz parçaları ile bu bölgeye baskı uygulamak ise şişliği indirdiği gibi ağrının şiddetini de azaltmaktadır.

Karanfil veya Karanfil Yağı Uygulaması

Karanfilin doğal bir uyuşturucu etkisi bulunmaktadır. Bütün bir karanfil ağrıyan dişin üstüne veya yanına konduğunda, kısa sürede ağrının azaldığı hissedilmektedir. Karanfil yağı ise karanfilden daha keskin ve daha şiddetli bir uyuşturucudur. Ağrıyan dişe bir damla damlatıldığında hızla ağrının şiddeti azalmaktadır.

Limon Suyu Uygulaması

Limon suyunun faydaları arasında damarları büzücü ve antiseptik özelliğinden, diş ağrılarının hafifletilmesinde de önemli bir etkisi olmaktadır. Limon suyu ağrıyan dişin olduğu bölgeye uygulanarak veya tuz ilave edilerek ağızda gargara yapılarak kullanılabilmektedir.

Soğan Suyu Uygulamak

Soğanın suyu doğal bir antibiyotiktir ve içeriğinde iltihaba iyi gelen birçok madde barındırmaktadır. Kalın bir soğan diliminin sıkılmasından elde edilen su ağrıyan bölgeye uygulanarak ağrının şiddeti azaltılabilir.

Oksijenli Su Uygulaması

Oksijenli su iyi bir iltihap temizleyicidir. Oksijenli su direkt olarak ağrının bulunduğu bölgeye uygulandığı gibi ayrıca su ile karıştırılıp gargara yapmak yolu ile de kullanılabilmektedir.

Siyah Çay

Çayın faydalı değişik özelliklerinin yanı sıra iltihap sökme ve ağrı giderme özellikleri de bulunmaktadır. Demlenen siyah çay pamuk yardımı ile ağrıyan dişe uygulanır ve daha etkili olması için de ayrıca içilebilir.

Diş Fırçalama

Ağrıyan dişin olduğu bölgenin özellikle tuz veya tuzlu suya batırılarak diş fırçası ile fırçalanması bölgedeki iltihabın temizlenmesine (iltihaba neden olan malzemelerin de) hem de ağrının şiddetinin azalmasında oldukça etkili olmaktadır.

Sarımsak Suyu Uygulaması

En güçlü doğal antibiyotik olarak kabul edilen sarımsağın suyu daha da etkilidir. İki üç diş sarımsağın ezilerek çıkarılan suyu ağrıyan bölgeye uygulandığında rahatlama kısa sürede hissedilmektedir.

Maydanoz

Doğal ödem ve iltihap sökücü olduğu bilinen maydanoz, sapları ile çiğnenerek ağrının şiddeti azaltılabilmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısını Geçirecek Etkili Yöntemler Nelerdir? içeriği, 20 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha