Evlilikle İlgili Çok İlginç Bilgiler

Eski çağlardan bugüne kadar evlilik hakkında neler değişti neler… Gelin birlikte göz atalım.

Evlilikle İlgili Çok İlginç Bilgiler

Eski çağlardan bugüne kadar evlilik hakkında neler değişti neler… Gelin birlikte göz atalım.

1) Yüzük takmanın tarihi Eski Mısır’a kadar dayanıyor. Halka ve ortasındaki delik sonsuzluğu simgeleyerek çiftlerin sonsuza kadar birbirlerine bağlı olacağı anlamına geliyordu.

2) Eski Roma’da ise yüzük takmak daha çok aidiyet ve bağlılık anlamındaydı. Ayrıca takılan yüzüklerin anne maddesinin demir olması evliliğin güçlü ve sağlam olduğunu simgeliyordu.

3) İlk defa Hristiyanlar’da yüzük hem erkek hem de kadın tarafından takılmıştı. Bu, kalplerin birleşmesi anlamındaydı.

4) Eski Mısır’da firavunlar kız kardeşleriyle evlenebiliyordu. Genelde tahta çıkmak için yapılan bu uygulama, sadece aristokratlar arasında yaygındı.

5) Düğünde gelin ve damadın başından bir şeyler dökmek de çok eskiye dayanan âdet. O zamanlarda buğday ve gül bereketi simgelediği için dökülüyormuş.

6) İlk olarak ak gelinlik İngiltere ve Fransa’da görülmüş.

7) Avusturya Arşidük’nün nişanlısına verdiği elmas yüzük bilinen ilk taşlı alyans. Bundan sonra elmas yüzük, evlenme tekliflerinde bir araç olarak kullanılmış.

8) Balayı gerçekten de bal yenen bir aymış. Özellikle Kuzey Avrupa’da afrodizyak etkisinden dolayı çiftler ilk aylarında bolca bal tüketiyormuş.

Evlilikle İlgili Çok İlginç Bilgiler içeriği, 03 Şubat 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha