Fazla Uykunun Zararları

Yetişkin bir birey günde 7 ile 9 saat arası uyumak zorundadır. Bilim adamlarına göre (14-17) yaş arası çocuk ve ergenler 10 saat uyumaları gerekmektedir.

Fazla Uykunun Zararları

Yetişkin bir birey günde 7 ile 9 saat arası uyumak zorundadır. Bilim adamlarına göre (14-17) yaş arası çocuk ve ergenler 10 saat uyumaları gerekmektedir.

Bu saat aralıklarından daha fazla uyuyan kişinin çeşitli sağlık sorunları yaşaması mümkün olabilir. Her gün düzenli bir uyku sizin güne enerjik ve dinamik başlamanızı sağlamaktadır. Günlük uyumanız gereken saat miktarını belirleyin, 10 saat ve üzeri uyuduğunuzda meydana gelebilecek hastalıkları sizler için araştırdık ve bu içeriğimizde derledik.

Depresyonu Arttırır

Çok fazla uyuyanlarda depresyon riskini daha fazla arttırdığı ortaya konulmuştur. Özellikle genç kızlarda görülen depresyon sorunu fazla uyumaları sonucunda daha da büyük bir sorun haline gelebilmektedir.

Zekâda Gerileme Meydana Gelir

Yapılan araştırmalarda çok fazla uyumanın, beyin fonksiyonlarında kötüleşmeye yol açtığını ve zekâlarında da iki yıl yaşlanmaya sebep olduğu ortaya konmuştur.

Obeziteye Neden Olur

Uzun süre uyumak, hatta saatlerce uyumak sağlığa zararlıdır. Gerekenden fazla uyumanın neden olduğu bir diğer hastalık ise obezitedir. 2010 yılında bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre fazla uyumanın obezite ve şeker hastalığına neden olacağı öne sürülmüştür.

Baş Ağrısına Sebep Olur

Her gün fazla uyumanın bir diğer yol açtığı sorun ise baş ağrısıdır. Beyinde bulunan nörotransmitterların dalgalanmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Hamileliği zorlaştırır

Kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre, 9 ila 11 saat arası uyuyanların, 7 ile 8 saat arası uyuyanlara göre daha riskli oldukları ortaya konmuştur.

Şeker Hastalığı Riskini Arttırır

Yapılan araştırmalara göre sekiz saatten fazla uyuyan kişilerde, şeker hastası olma olasılığı yüzdesi fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

Fazla Kilo Almanızı Sağlar

Yine araştırmalara göre 9 ile 10 saat arası uyuyanlar kişiler kilo almaya daha yatkındırlar. Bunun en büyük sebebi yenilen besinin herhangi bir egzersiz yapılmadan vücut içerisinde enerji yerine yağa dönüşmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Kalp Hastalıklarına Yol Açar

Kardiyoloji birliğinin yaptığı araştırmaya göre, sekiz ve daha fazla saat uyumak kalpte bir takım sorunlar yaratabilir. Fazla uyumak kalp hastalıklarına yol açmasının yanı sıra nefes darlığı gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle uyuduğunuz yerin temiz bir havaya sahip olduğundan emin olun.

Çok Uyumak Erken Ölüme Sebep Olabilir

Son yapılan araştırmalara göre, normalden daha az yada daha çok uyuyan kişilerde herhangi bir sebepten dolayı ölümlerde artış gözlemlenmiştir. Bu araştırma 2014 yılında bilim adamları tarafından yapılmış ve onaylanmıştır.

Fazla Uykunun Zararları içeriği, 04 Nisan 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha