Köpeklerle Uyumak Erkeklerle Uyumaktan Daha İyi

Uyku bozuklukları ve yorgun uyanma, iş ve sosyal yaşantımızı olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden biri.

Köpeklerle Uyumak Erkeklerle Uyumaktan Daha İyi

Uyku bozuklukları ve yorgun uyanma, iş ve sosyal yaşantımızı olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden biri.

Köpeklerle Uyumak Erkeklerle Uyumaktan Daha İyi

Uyku kalitesi için her gün onlarca araştırma yapılıyor. Bu araştırma ise diğerlerinden biraz farklı. Yetişkin kadınların uyku rutinlerini ve uyku kalitesini inceleyen araştırma, bu sonuçların evcil hayvan besleme ile ilişkisini de sorguluyor. Sonuçlar ise erkekler için pek sevindirici değil. Amerika’da yaşayan 962 kadınla yapılan anket, uyku alışkanlıklarına ve uyku kalitesine dair ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Hayvan davranışları, ekoloji gibi konularda uzman olan Dr. Christy L. Hoffman ve ekibinin yaptığı araştırmalar, uyku kalitesine dair fikirlerinizi değiştirebilir.

Ankete katılan kadınların yüzde 55’i yataklarını köpekleriyle, yüzde 31’i ise kedileriyle paylaşıyor. Yatağını partnerleriyle paylaşanların oranı ise yüzde 57 Yoğun iş temposu ya da eğitim hayatı ile başa çıkmanın en önemli yolu, kaliteli uyku çekmek ve dinlenerek uyumak. Uyku sorunu çeken insanlar ise bu sorunu çözmek için türlü yöntemlere başvuruyor. Kimileri yalnız uyumakta sıkıntı çekerken kimileri de birlikte uyumakta sorun yaşıyor. Evcil hayvanlarıyla birlikte uyumak da kimileri için uyku sorunlarına çare olabiliyor.

Köpekleriyle uyuyan kadınlar, daha huzurlu uyuduklarını ve dinlenebildiklerini söylüyor İstatistikler yalan söylemez. Belki de yatak odanızın kapısına “kediler ve erkekler giremez” yazmak, sağlıklı bir uyku çekmeniz için doğru bir adımdır, kim bilir…

Köpeklerin uyurken insanlardan daha az rahatsızlık vermesi ve güven hissi sağlaması da köpekleriyle uyuyan kadınların söylemleri arasında Oldukça sosyal hayvanlar olan köpekler, sahipleriyle uyumaktan hoşlanıyor. Bazen siz istemeseniz bile uyandığınızda evcil hayvanlarınızı yanınıza kıvrılmış vaziyette bulabilirsiniz. Bunun sebeplerinden biri, onların da sizinle uyurken kendilerini güvende hissetmesi.

Kediler ise uyurken en az insanlar kadar rahatsız edici olabiliyor

Kedilerin köpekler kadar güven hissi ve rahatlık vermemesi ve ayrıca uykunun sık sık bölünmesine neden olması, köpeklerle uyuma yüzdesinin yüksek olmasının sebepleri arasında. Köpek sahipleri, kedi sahiplerinden daha erken uyuyor ve daha erken uyanıyor Katılımcıların bazılarının köpeklerinin uyurken horladığını söylediğini de unutmayalım. İstisnalar da istatistiklerin bir parçası elbette.

Araştırmanın kadınların algılarına ve kişisel görüşlerine dayandığını belirtmekte fayda var

Köpek almanın uyku problemini çözeceğini düşünmek mantıklı bir yaklaşım olmayabilir. Nitekim anket uyku kalitesi ölçüm verilerine değil, istatistiklere dayanıyor. Yine de istatistikler doğruyu söylüyor olabilir. Denemekten zarar gelmez. 2007 yılında yapılan araştırma, her bireyin köpeklerle daha kaliteli uyku çektiğini ortaya koymuştu Araştırmayı yapan Dr. Hoffman, önümüzdeki dönemde erkeklerin uyku kalitesi ve sağlıklı uyku alışkanlıkları üzerinde de çalışma yapmak istediğini belirtti. Erkekler için de benzer sonuçların çıkması şaşırtıcı olmaz. Ayrıca bir kap mamaya, temiz suya ve sizin ilginize muhtaç onlarca sokak hayvanı varken lütfen evcil hayvanları satın almayın, sahiplenin.

Uykusuzluğa Doğal Tedavi Yöntemleri!

Köpeklerle Uyumak Erkeklerle Uyumaktan Daha İyi içeriği, 19 Şubat 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha