Kuzu Kulağının Faydaları

Kuzu kulağı en faydalı sebzelerdendir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, görmeyi keskinleştirir, kanseri önler… Kuzu kulağını çorbalara katabilir, yemeğini yapabilir, omletlerinize ve smoothielerinize bu harika sebzeyi dahil edebilirsiniz.

Kuzu Kulağının Faydaları

Kuzu kulağı en faydalı sebzelerdendir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, görmeyi keskinleştirir, kanseri önler… Kuzu kulağını çorbalara katabilir, yemeğini yapabilir, omletlerinize ve smoothielerinize bu harika sebzeyi dahil edebilirsiniz.

Kuzu Kulağının Sağlığa Faydaları

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Kuzu kulağında bulunan yüksek orandaki antioksidan; kandaki kötü kolesterolü ve trigliserid seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Bu sayede yüksek tansiyonu da düşürmektedir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kuzu kulağı; vitamin, mineral, protein ve karbonhidrat açısında oldukça zengin bir sebzedir. Ayrıca içinde çok az yağ bulunduğundan kalorisi çok düşüktür. Bu yüzden kuzu kulağı kilo vermek isteyen insanlar için oldukça yardımcı olmaktadır.

Bağışıklığı Güçlendirir

Kuzu kulağı düzenli olarak tüketimde vücudu toksin ve zararlı maddelere karşı korur. Aynı zamanda kuzu kulağında bulunan C vitamini; vücuttaki bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Dahası içinde bulunan askorbik asit kandaki beyaz kan hücresi ve antibotikleri arttırarak vücuda zararlı virüs ve bakterilerin girmesini engeller.

Beden Detoksu Sağlar

Kuzu kulağındaki flavonoid ve diğer antioksidanlar güçlü idrar sökücü ve bağırsak temizleyici görev görür. Bu sayede kuzu kulağı zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca kuzu kulağında bulunan protokateşik asit vücutta detoks etkisi gösterir. Ayrıca kuzu kulağı çayı detoks amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca kuzu kulağı çayı bulantıyı rahatlatmaktadır.

Uçuğu Geçirir

Genellikle ağız ve dudak çevresinde çıkan uçuklar bazen çok acı verebiliyor. Kuzu kulağında bolca bulunan flavonoidler, oligomerik ve polimerik proantosiyanidinler uçuğun geçmesine yardımcı olmaktadır.

Cilt Hastalıklarını Geçirir

Kuzu kulağı; cildimiz için bir iksir gibidir ve egzama, saçkıran vb. tüm cilt hastalıklarına karşı savaşır. Ayrıca kuzu kulağı; C vitamini açısından zengindir. Bir kase kuzu kulağı çorbası  günlük vücudun günlük vitamin ihityacının % 53’ünü sağlar. Bu açıdan kuzu kulağı birçok cilt sorunu ve hastalığının tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Görüşü Kuvvetlendirir

Eğer son zamanlarda görüş problemleri yaşıyorsanız; kuzu kulağını beslenmenize dahil etmenizin tam vaktir. Kuzu kulağında bulunan yüksek orandaki A vitamini görüşü iyileştirir ve gece körlüğünü azaltır.

Kanseri Önler

Taze kuzu kulağında bulunan oksalik asit vücutta kanser ve tümör karşıtı görev görür. Fakat bu açıdan kuzu kulağının çok fazla tüketimi de zararlı olacaktır. Kuzu kulağı; meme kanseri ile mücadelede, önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olan birçok vitamin ve mineral ile birlikte klorofil ve karotenoidleri içermektedir.

Kansızlığı Tedavi Eder

Birçok kadın adet döneminde yoğun kanama, gebelik öncesi ve besin eksikliği gibi sebepler dolayısıyla kansızlık yaşamaktadır. Kuzu kulağı zengin bir demir, sodyum, fosfor ve klorofil kaynağı olması sayesinde kandaki hemoglobin seviyesini yükselttiğinden kansızlık için faydalı olmaktadır.

Sindirim Sistemini Çalıştırır

Kuzu kulağını; içecek, çorba ve salatalarınıza ekleyerek kabızlık, hazımsızlık, ishal ve diğer mide- bağırsak problemlerinin yaşanmasını önleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuzu kulağında bulunan lifler bağırsak hareketlerini düzenleyerek dışkınıın vücuttan kolay çıkmasını sağlar. Kuzu kulağı ayrıca vücuttaki kolesterol seviyesini de azaltmaya yardımcıdır.

Enerjiyi Artırır

Gün boyu yorucu iş hayatı sonra vücut çok yorulmaktadır. Kuzu kulağı tüketmek vücuttaki kaybolmuş enerjiyi yeniler. Bu ise şu şekilde gerçekleştirir. Kuzu kulağındaki yüksek orandaki demir sayesinde kandaki RBC üretimini canlandırır. Aynı zamanda vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede vücuda daha fazla oksijen salgılanmasını sağlayarak enerjiyi arttırır.

Bağırsak Sağlığını Korur

Kuzu kulağı böbrekler için mükemmeldir. Kuzu kulağında bulunan idrar sökücü özellkler böbrek sağlığını korumaktadır.Bu sayede vücutta idrar akışını canlandırır ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.

Kuzu Kulağının Faydaları içeriği, 10 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha