Limonlu Suyu Fazla Tüketmenin Zararları

Limonlu su tüketmek çok kullanılan ve önerilen yaygın bir sağlık tavsiyesidir. Faydalı bir çok yanı vardır ancak bu faydaların yanı sıra gereğinden fazla limonlu su içmenin de oldukça büyük zararları vardır.

Limonlu Suyu Fazla Tüketmenin Zararları

Limonlu su tüketmek çok kullanılan ve önerilen yaygın bir sağlık tavsiyesidir. Faydalı bir çok yanı vardır ancak bu faydaların yanı sıra gereğinden fazla limonlu su içmenin de oldukça büyük zararları vardır.

C vitamini deposu olan limonun bir çok faydası vardır ancak limon suyunun fazla tüketimi sonucu oluşabilecek tehlikeleri zararları vardır. Bu zararlar;

Kanda Demir Birikimine Neden Olabilir

C vitamini bildiğimiz üzere vücutda ki demiri arttır. Çok fazla tüketmek kanda ki demir oranını fazlasıyla çoğaltabilir. Çok yüksek demir oranı tehlikeli hastalıklara yol açabilir. Kanda ki aşırı demir vücutta ki iç organlara zarar verebilir.

Ciltte Solukluğa Neden Olabilir

Limon suyunun önemli bir yan etkisi ise cildi soluklaştırmasıdır. Limon suyunu uzun bir süre kullandıysanız cilt renginiz de soluklaşma olabilir. Bundan dolayı cildinizin bir tarafı açık bir tarafı ise koyu renk de olmasına neden olabilir. Limon suyu tüketimini azaltarak bu renk değişimi önlenebilir.

Sürekli İdrar ve Vücudun Susuz Kalmasına Neden Olur

Limonda bulunan C vitamini idrar üretimi ve idrara çıkmayı arttır. Çok fazla limon suyu tüketmek çok sık idrara çıkmaya ve idrarın yüksek şiddette olmasına sebep olur. Bu durum da en sonunda da vücudun susuz kalmasına sebep olabilir.

Mide Ağrısı ve Hazımsızlığa Neden Olabilir

Sindirim sistemi için çok faydalı olsa da fazla tüketimi halinde içinde bulunan asit, mideyi heder edip karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, şişlik ve reflüye neden olabilir.

Diş Çürümesine Neden Olabilir

Limon suyunun önemli zararlarından bir tanesi ise diş çürümesi. Yüksek asit içeri ile diş minesinin bozulmasına ve diş minesinin aşınmasına neden olabilir. Dişlerde leke oluşumuna, diş dokusunun kaybına ve diş etlerinde deliklere sebep olmaktadır. Limon suyunun dişe zarar verme tehlikesini azaltmak için diğer sıvılarla daha çok karıştırılmalıdır.

Böbrek ve Safrataşına Neden Olabilir

Aşırı sıvı, tuz ve diğer atık ürünlerin giderilmesinde yardımcı olduklarından dolayı normal miktarda limonlu suyunu içilmesi böbreklerimiz için iyidir. Ancak, çok fazla limonlu su böbreklerimiz için kötüdür. Çünkü limon vücutta kristalleşen oksalatlar da yüksektir,

Çok fazla limon suyu içilmesi, bu oksalatların kristalleşme riskini artırabilir ve bu da böbrek ve safra kesesi taşı riskini artırır.

Reflü ve Mide Ülseri Riskini Arttırabilir

Limonun yüksek asidik doğası sebebiyle fazla tüketilmesi halinde; kusma, bulantı ve mide yanması gibi çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir. Limonun içinde bulunan asitler özofagus ve mide zarını bile parçalayabilir, ülser ve Gastroözofageal Reflü Hastalığı riskini artırabilir.

Mide Yanmasına Neden Olabilir

Çok fazla limonlu su tüketmek ve çok fazla limon yemek midedeki asitlik derecesini arttırarak mide yanması ve reflü riskini arttırabilir. Eğer önceden bu tarz problemler yaşadıysanız, limonlu su bu problemleri daha da tetikleyebilir. Bir de hiperasidite probleminiz varsa limon tüketimini sınırlandırmalısınız.

Limonlu Suyu Fazla Tüketmenin Zararları içeriği, 13 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha