Manipülasyon Nedir? Manipülasyon Çeşitleri Nelerdir?

Manipülasyon, Fransız kökenli bir kelime olmakla birlikte psikolojide, politikada ve finans sektöründe sık sık karşılaştığımız bir kavramdır. Peki nedir bu manipülasyon kavramının anlamı ve çeşitleri nelerdir? gelin birlikte bakalım.

Manipülasyon Nedir? Manipülasyon Çeşitleri Nelerdir?

Manipülasyon, Fransız kökenli bir kelime olmakla birlikte psikolojide, politikada ve finans sektöründe sık sık karşılaştığımız bir kavramdır. Peki nedir bu manipülasyon kavramının anlamı ve çeşitleri nelerdir? gelin birlikte bakalım.

Manipülasyon kelimesini duymayanımız yoktur. Bu kelime birçok alanda sık sık kullanılır. Manipülasyon, insanların kendi bilgilerini veya istemedikleri halde karşısındakini etkilemek için bilgileri değiştirerek, ekleyip ya da çıkartarak değiştirmesidir. Politikada “yalan söylemek, üstünü kapatmak, gibi sözlerini kapsayacak bir “manipüle” kelimesi ile ifade edilir.

Manipülasyon Çeşitleri Nelerdir?

Manipülasyon kavramı genelde iki gruba ayırarak incelememiz mümkündür. Bunlar; psikolojik manipülasyon ve finansal manipülasyondur. Şimdi bu iki manipülasyon kavramına açıklık getirelim.

Psikolojik Manipülasyonun Uygulanması;

İnsanların kişisel düşünce ve bilgileri dışında bir durum veya davranış konusunda istemedikleri halde psikolojik olarak etki altına alıp yönlendirilme yapılması sonucu amacına ulaşılan bir kavram olarak tanımlanır. Birey psikolojik manipülasyon sonucu davranışlarında bir değişiklik meydana gelirse o zaman manipülasyon amacına ulaşmıştır. Bununla birlikte kişi kandırılacak ve kendine aşılanan yapay bilgi ekseninde hareket edecektir. Kişiye bastırılan bu yalan yanlış bilgiler kişinin kendi düşüncelerinin önüne geçer.

Manipülasyona uğrayan birey artık bir koyun olup güdülmekten farkı kalmayacaktır. Düşünsenize size aşılanan düşünceler doğrultusunda düşündüğünüzü, birilerinin dedikleri doğrultusunda düşündüğünüzü. Neden sizler kendi düşüncenizi kendiniz ortaya çıkarmıyorsunuz, inandığınız değerlerin yanlışını göremiyorsanız o zaman gerçek anlamda düşünmüyorsunuz demektir.

Finansal Manipülasyon Nedir?

Özellikle borsa piyasalarında sık sık karşılaştığımız bir kavramdır. Finansal manipülasyon; ortada elde tutulur bir bilginin olamaması halinde insanları herhangi bir şekilde kandırarak istenilen hisse senedi ya da menkulü satın aldırarak amacına ulaşılmasıdır. Böylece menkul kıymetler belirli bir seviyede tutulur.

Manipülasyon ile Spekülasyon Arasındaki Fark;

Manipülasyon ile spekülasyon kavramları sürekli bir birine karıştırılır. Bu ikisinin arasındaki en önemli fark manipülasyon bir suç kabul edilirken, spekülasyon ise bir suç unsuru değildir. Sermaye piyasasına göre manipülasyon yapan kişi suçlu sayılır ve yasalarca cezalandırılır. Kısacası manipülasyon piyasa dolandırıcılığı olarak adlandırılır.

Manipülasyon Nedir? Manipülasyon Çeşitleri Nelerdir? içeriği, 12 Aralık 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha