Özellikleri Bilinmeyen Hayvanlar

Bugün size hayatımızda ve sosyal hayatta karşımıza çıkan hayvanlar ve öğrenince çok ilginç bilgilere sahip olacağınız makalemiz sizlerle…

Özellikleri Bilinmeyen Hayvanlar

Bugün size hayatımızda ve sosyal hayatta karşımıza çıkan hayvanlar ve öğrenince çok ilginç bilgilere sahip olacağınız makalemiz sizlerle…

1) Yılan

Yılanları herkes belgesellerde, ani bir hareket ile arkasına dönüp avını yakalayan yılanları izlemiş ve hayran kalmıştır. Yalnız yapılan araştırmalar gösteriyor ki yılanların kulakları duymuyormuş yani kulakları yok gibi ve derisinde bulunan ısı alıcılar nedeniyle ısıya duyarlı bir cisim gibi hareket edebiliyormuş. Yani bir diğer anlamıyla arkada da gözlere sahipmiş diyebiliriz.

2) Sivrisinek

Dünya’da insan ölümüne en çok neden olan hayvan türü sivrisinek desek ne dersiniz? Evet doğru okudunuz, günümüzde özellikle Afrika’daki sivrisinek türleri sıtma ve benzeri hastalıklar bulaştırdığı için geçmişten günümüze en çok katil olmuş hayvan olmaktadır.

3) Ayı

Genelde filmlerde gördüğümüz ve hantal hayvanlar olarak bildiğimiz ayıların aslında saatte 60 km hıza kadar koşabileceğini biliyor muydunuz? En ağırları 1 tona yaklaşabilen ayıları gördüğünüzde kaçmak yerine fark edilmemeye çalışmanız sizin için faydalı olabilir.

4) At

İnsanın sadık dostları olarak bilinen atların mucizevi özellikleri çok şaşırtıcı olmaktadır. Atların yorulma hissi olmadığı için günlerce hiç durmadan hareket edebildiği ve 1 ay sürekli ayakta durabileceği belirtiliyor. Atın çatması tabirini duymuş olabilirsiniz. Bilim adamları bunun nedeninin atlardaki kas dokusunun yorgunluğu beyne iletmemesinden kaynaklandığını bildiriyor.

5) Köpek

Köpekleri, sevmek, gezdirme ve sahip olmak için bir neden daha. Yapılan araştırmalar sonucunda köpeklerin ayak uçlarındaki sinirler nedeniyle yeryüzü sarsıntılarını 50 kat daha iyi hissettiklerini belirtiyor. Bu sayede depremlere karşı erken önlem alınabileceği gibi köpeklerin gerçekten can dostlarımız olduğu da kanıtlanmış oluyor.

6) Arı

Kışlar 40 gün, yazları ise 150 gün yaşayabilen bir arının ömrü boyunca ürettiği bal miktarı çay kaşığının yarısı kadardır. Aynı zamanda kısır olan işçi arıların tek derdi kraliçe arıyı memnun edebilmek için bal üretmektir. Ürettikleri harika ballar için arılara teşekkür borçluyuz.

7) Karasinek

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte karşılaşacağımız ve birçok kişinin ne işe yaradığı ile ilgili birçok teori belirlediği karasinekler aslında bir mucizevi tasarıma sahipmiş. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda sineklerin çıkardığı vızıltı sesinin nedeninin saniyede 200 kanat çırpmalarından meydana geldiği tespit edilmiştir.

8) Bukalemun

Bukalemunlar, Güney Afrika ve Madagaskar Adasında yaşamını sürdüren ve 80’e yakın türü olan bukalemunların en önemli özelliği ise boyutlarının 2 katı kadar çıkabilen dillere sahip olmaları.

9) Deve

Genellikle insanlar, develeri sadece değişik sırt düzenleri ve hörgüçlerinde su tutabilme özelliğiyle tanımaktadır. Oysaki 50 derece sıcaklıkta 9 gün su içmeden yaşayabilen develerin bir özelliği de var ki neden bu kadar süre su içmeden durabildiklerini açıklıyor. Evet develer bir oturuşta 250 litre su içebiliyor ayrıca tatlı veya tuzlu su ayrımı yapmaksızın.

10) Timsah

Ataları dinozorlar devrine dayanan timsahların genel olarak iki türü olmaktadır. Amerika Kıtasında yaşayan timsahlar Alligator olarak adlandırılırken, Afrika’da yaşayanlar ise Krokodil olarak tanımlanmıştır. Timsahları böylesi dikkat çekici yapan özellikleri ise fal taşı gibi açılan gözlerinin aslında renk körü olmasıdır.

Özellikleri Bilinmeyen Hayvanlar içeriği, 14 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha