Zayıflamaya Yardımcı En İyi Bitki Çayları

Ülkemizde yaygın olarak görülen obezite sorunu her geçen gün giderek artmaktadır. Aşırı kilolar fiziksel görünümü olumsuz yönde etkilediği gibi kişinin sağlığını da tehdit etmektedir.

Zayıflamaya Yardımcı En İyi Bitki Çayları

Ülkemizde yaygın olarak görülen obezite sorunu her geçen gün giderek artmaktadır. Aşırı kilolar fiziksel görünümü olumsuz yönde etkilediği gibi kişinin sağlığını da tehdit etmektedir.

Birçok hastalığı tetikleyen obezite, hemen hemen her yaş grubunda görülen bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için öncelikle bir diyetisyene başvurmanızı öneririz. Bir uzman kontrolünde uyguladığınız diyetin yanı sıra günün bir bölümünü mutlaka spora ayırmalısınız. Aksi halde hareketsiz kalarak sağlıklı kilo vermeniz pek mümkün olmayabilir. Bu süreçte bazı bitki çayları da zayıflamanıza yardımcı olabilir. Ancak bu bitki çaylarını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz. Doktorunuz sağlık durumunuzu göz önünde bulundurarak hangi bitki çaylarının sizin için daha uygun olduğunu belirleyecektir. Bu içeriğimizde sizler için zayıflatan bitki çaylarını veya zayıflamaya yarayan bitki çayı çeşitlerini araştırdık ve derledik.

Zayıflatan Bitki Çayları;

  • Yeşil Çay
  • Beyaz Çay
  • Yaban Mersini Çayı
  • Maydanoz Çayı
  • Tarçın Çayı
  • Zencefil Çayı
  • Kuş Otu Çayı
  • Pu-Erh Çayı

Yeşil Çay

Zayıflamaya yardımcı bitki çayları denilince akla ilk gelen bitki çayı şüphesiz ki yeşil çaydır. Zayıflamaya yardımcı çaylar arasında ilk sırada yer alan yeşil çay, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olan yeşil çay, bu sayede yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Pek çok araştırmaya konu olan yeşil çayın düzenli tüketilmesi halinde kilo vermeyi hızlandırdığı gözlemlenmiştir.

Yapılan araştırmalarda yeşil çayın özellikle aşırı kilolular üzerinde etkisinin daha fazla olduğu belirtilmiştir. Yeşil çay, zayıflamaya yardımcı etkisinin yanı sıra vücut sağlığına da önemli katkılarda bulunmaktadır. Ancak her bitkisel üründe olduğu gibi yeşil çay tüketiminde de çok dikkatli olunmalıdır. Yeşil çay, bir bardak kahvenin yarısı kadar kafein içermektedir.

Bu nedenle çarpıntı sorunu olanların yeşil çay tüketiminde çok dikkatli olmaları önerilmektedir. Hamilelerin ve emziren annelerin yeşil çay tüketiminden kaçınmaları tavsiye edilir. Ayrıca kan inceltici ilaç kullananların, kalp, tansiyon ve depresyon ilacı kullananların yeşil çay tüketmemeleri önerilir.

Beyaz Çay

Kilo vermeye yardımcı bitki çaylarından biri olan beyaz çay, Dr. Mehmet Öz tarafından önerilen çaylardan biridir. Gıdalar yoluyla alınan yağların vücut tarafından emilimini azaltan beyaz çay, bu sayede yağların vücutta depolanmasını engeller. “Uluslararası Obezite” dergisinde yayımlanan bir araştırmada beyaz çayın içindeki polifenoller ve kafeinin kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilmektedir. “Beslenme ve Metabolizma” isimli dergide yayımlanan bir başka araştırmaya göre ise beyaz çayın içinde bulunan ve “epigallocatechin-3-gallat” adı verilen polifenollerin yağ hücresi oluşumunu baskılayarak vücuttaki yağ birikimini engellediği ifade edilmektedir. Birçok bitki çayında olduğu gibi beyaz çay da çeşitli yan etkilere yol açabilir. Hamilelerin ve emziren annelerin beyaz çay içmesi önerilmez. Ayrıca beyaz çay tüketimi çarpıntı, tansiyon, mide bulantısı, kusma ve uykusuzluk gibi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle beyaz çay kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Yaban Mersini Çayı

Zayıflamaya yardımcı bitki çaylarından bir diğeri yaban mersini çayıdır. Yaban mersini çayı diğer çaylardan farklı olarak iştahınızı kontrol altına alır. Kan şekerini dengelleyen yaban mersini çayı, bu özelliği sayesinde açlık hissinizin azalmasını sağlar.

Akşam yemeğinden önce 1 bardak yaban mersini çayı içerek iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Yaban mersini çayını hazırlamak için; 1 bardak kaynamış suya 1 yemek kaşığı dolusu taze yaban mersini meyvesi ve yaprağı ekleyin. Yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Ancak demlenme süresini uzatmamaya dikkat edin.

Aksi halde demlenme süresi uzadıkça çayın tadında acılık meydana gelecektir. Ayrıca kurutulmuş yaban mersini meyvesi ve yaprağı kullanacaksanız 1 bardak kaynatılmış suya 1 çay kaşığı eklemeniz yeterli olacaktır.

Maydanoz Çayı

Maydanozun zayıflatıcı özelliği hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Sindirimi kolaylaştıran maydanoz çayı, vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Oldukça güçlü bir içeriğe sahip olan maydanoz çayı, vücudun su tutmasını önler. Ancak hamilelerin ve emziren annelerin maydanoz çayı tüketimden kaçınmaları önerilir.

1 bardak suyu kaynatın ve kaynadıktan sonra ocaktan alın. Kaynamış suya 2 çay kaşığı ince kıyılmış maydanoz ekleyin. 3-4 dakika demlenmeye bırakın. Demlenen çayı süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Ancak demlenme süresinin uzamamasına dikkat edin. Aksi halde çayınızın tadı acılaşabilir. Çayın tadı sizin için acı geliyorsa birkaç damla limon veya yarım çay kaşığı bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Tarçın Çayı

Herkes tarafından bilinen ve sevilen bir kokuya sahip olan tarçın çayı, termojenik etkisine sahiptir. Pek çok şifaya sahip olan Tarçın çayı aynı zamanda vücut sıcaklığını yükseltir ve metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Metabolizmanın hızlanmasıyla birlikte kişi yediklerini çabuk yakar ve böylelikle kilo alma derdi ortadan kalkar.

Tarçın çayının bir diğer özelliği ise vücudun kan şekerini dengeleyerek iştahı bastırır ve kolesterolü dengeler. Tarçın çayını, sade bir şekilde tüketebilir veya hazırladığınız bitki çaylarına tarçını toz şekilde ekleyip tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı

Zencefil çayı, kişilerin zayıflamak için kullandıkları bitki çayları arasında yer almaktadır. Zencefil çayının en önemli özelliklerinden bir tanesi de mide sakinleştirici ve sindirimi kolaylaştırmasıdır. Mide bulantısına da iyi gelen zencefil çayı, metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra kişinin psikolojisinin daima iyi olmasını sağlamaktadır.

Kuş Otu Çayı

Zayıflatan bitki çayları arasında kendisine yer bulan kuş otu çayı, içerisinde bulundurduğu potasyum ve magnezyum sayesinde bağırsakların temizlenmesine yarayan çaylar arasında yer alır. Kuş otu çayı, vücutta bulunan fazla suyun dışarı atılması, şişliği önlemesi ve metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamaktadır.

Pu-Erh Çayı

Listemizin son sırasına yaklaşırken karşımıza Pu-Erh bitki çayı çıkmaktadır. Pu-Erh çayı aslından bilindiğinden çok daha yararlıdır. Sabahları kahvaltıdan önce tüketildiğinde vücutta bulunan yağ hücrelerinin küçülmesine ve vücutta bulunan yağ oranının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Zayıflamaya Yardımcı En İyi Bitki Çayları içeriği, 08 Mayıs 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha