Gaziantep Zeytin Hanı Hakkında Bilgi

Gaziantep Kalesi karşısında muhteşem tarihi han. Bu handa mağarayı ve zeytinyağı kuyularını mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.


Gaziantep Kalesi karşısında muhteşem tarihi han. Bu handa mağarayı ve zeytinyağı kuyularını mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Gaziantep Zeytin Hanı Hakkında Bilgi

Yazın sıcağında doğal klima nefis mekan… Salça, pul biber, fıstık ve yöresel ürünleri buradan almalısınız. Hijyen süper. İlgi alaka süper. Güler yüz süper. Hele bir de tuvaletine girin kesinlikle güven verici bir yer.

Zeytin hanı tarihi dokusu ve çeşitli yöresel ürünleriyle turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Zeytinyağı, peynir ve baharatların yanı sıra sabun ve kolonyaya kadar hemen hemen herşeyin bulunduğu zeytin hanı yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

1650’li yıllarda esas temeli atılan 1823 yalında sabun hane olarak hizmet veren han Anadolu’nun hemen hemen her yerine sabun üretmiş daha sonra zeytinyağı üretim yeri olmuş ve yıllarca hizmet etmiş şimdi ise Gaziantep’in yöresel ürünlerini tanıtıyor. İçerisinde sabun ocağı ve 10 adet zeytinyağı kuyusu bulunuyor.

Gaziantep Zeytin Hanı Hakkında Bilgi

Tarihinden de bahseden şerbetçi “ burası 1823 yılında rezervasyon yapılmış buranın esas özelliği sabun fabrikasıdır. Burada 30 tonluk kayadan oyma yağ kuyularımız ve mahzenimiz bulunmakta.1800’lü yıllarda burada sabun imal edilmiş ve birçok yere buradan sabun gönderilmiş. Buradaki 10 tane zeytinyağı kuyularına her yıl 300 gün burada üretim yapmışlar ve pazarlamışlar.”

Gaziantep Zeytin Hanı Hakkında Bilgi içeriği, 15 Mayıs 2019 tarihinde Biantep.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Elif Ö.

yazım hataları çok fazlaaa

Mehmet G.

yazıyı inceledim hatasız bir yazı olmuş teşekkür ederiz

Beraat İ.

eskisi gibi icerik goremiyoruz malesef sitede

Muhammed F.

bizler için derlediğiniz bu yazı için teşekkür ederim

Murat B.

Gaziantep'e gelen herkesin muhakkak gidip Gazi Mustafa Kemal'den hatıratlar içeren ve Gaziantep'in kurtuluşunu anlatan bu müzeyi görmesi gerekir

Suat H.

lütfen benimle iletişime geçin yazar olmak istiyorum

Serhat M.

Teşekkürler Gaziantep!

Merih M.

bu yazıya yorum yazmak gerekir. mükemmel bir yazı olmuş elinize sağlık gaziantep'i tanıtıp turist gelenlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz

Alaaddin E.

Gaziantep'e Geldiğiniz de sadece yemekten ibaret sanmayın onlarca müze ve gezilecek yerleri unutmayın!

108DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha