YARIYIL TATİLİNİN GÖZDE ROTASI: GAZİANTEP

UNESCO’nun gastronomi ve kültürel değerlerini tescillediği şehirlerden Gaziantep, yarıyıl tatilini unutulmaz hale dönüştürmek isteyenleri bekliyor.

YARIYIL TATİLİNİN GÖZDE ROTASI: GAZİANTEP

UNESCO’nun gastronomi ve kültürel değerlerini tescillediği şehirlerden Gaziantep, yarıyıl tatilini unutulmaz hale dönüştürmek isteyenleri bekliyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli kenti Gaziantep, özellikle son yıllarda turizmde adeta diğer şehirlerle yarışıyor. Son dönemlerde turistlerin uğrak noktası olan bölgede, yarıyıl tatilinde de önemli bir yoğunluk bekleniyor.

UNESCO tarafından gastronomi dalında “yaratıcı şehirler” ağına dahil edilmesi dolayısıyla “gastronominin başkenti” olarak nitelendirilen Gaziantep, bölgeyi görmek isteyen turistlerin tatil rotasındaki ilk kent olarak dikkati çekiyor. Kısa süre önce parçaları ABD’den getirilen Çingene Kızı mozaiğinin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi başta olmak üzere mutfaktan hamama onlarca müzeye sahip olan kent, Bakırcılar Çarşısı, Elmacı Pazarı, Gaziantep Kalesi gibi birçok tarihi ve kültürel değeri de barındırıyor.

Yarıyıl tatil rotalarına “gazi şehri” alacak turistler, dünyanın sayılı, Türkiye’nin en büyüğü konumundaki Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde barınan hayvanları görebilecek, bazı türleri Safari Park’ta doğal alanlarında gözlemleyebilecek.

YARIYIL TATİLİNİN GÖZDE ROTASI: GAZİANTEP

“KİLO ALARAK DÖNMEK GARANTİ”

Gaziantep’e gelen turistleri yemek ve tatlılar konusunda da şaşırtıcı derecede zenginlik bekliyor. Yemek kültürü konusunda oldukça zengin olan Gaziantep’e gelen turistler, farklı bir kahvaltıyla tanışma imkanı buluyor. Güne yüksek harlı ateşte pişirilen, içinde kuzu eti, sirke, baharat ve bol sarımsak barındıran “beyran” ile başlayacak olan tatilciler, daha sonra da fıstık ve kaymağın eşsiz buluşması katmerle ağızlarını tatlandırabilecek.

Öğle ve akşam yemeklerinde ise başta “küşleme” olmak üzere kebap çeşitleri ve 400’e yakın kente özgü kazan yemeğini tatma fırsatı bulacak olan ziyaretçilerin, tadına bakmadan geçmemesi gereken lezzetler arasında yuvalama, soğan ve sarımsak kebabı, şiveydiz, lahmacun, nohut dürümü gibi yemekler de bulunuyor.

Tatilcilerin “bu şehirden kilo alarak dönmek garanti” diye özetlediği kentte ziyaretçileri, akşamları ise damakları lezzetlendiren baklava çeşitleri bekliyor. Tatilciler, yöresel lezzetlerden menengiç kahvesini de tattıktan sonra dinlenmek üzere otelin yolunu tutabilir.

“EVİMİZE VE POTANSİYELİMİZE GÜVENİYORUZ”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptığı açıklamada, bölgenin tarih ve kültürden gastronomiye kadar farklı alanlarda çok önemli bir mirasa sahip olduğunu söyledi.

YARIYIL TATİLİNİN GÖZDE ROTASI: GAZİANTEP

Şehrin değerlerini yarıyıl tatilinde de yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunacaklarını belirten Şahin, “Misafiri davet ederken mutfağının güçlü olması ve evine güvenmen lazım. Biz evimize ve potansiyelimize güveniyoruz. Tüm Türkiye’ye şunu söylüyoruz, deniz, kum ve güneşten sıkıldıysanız, tarihi mirastan beslenen bir yapınız varsa, Roma’yı, Selçuklu’yu, Osmanlı’yı ve onların eserlerini görmek istiyorsanız bu bölgeye gelin.” ifadelerini kullandı.

Gaziantep’te büyük bir hayvanat bahçesi bulunduğuna işaret eden Şahin, küçük çocukları olan ve hayvanlar alemini merak edenlerin de bölgeyi tercih edebileceklerini ifade etti. Şehrin yaklaşık 500 çeşit yemeği olduğunu vurgulayan Şahin, “Lezzet başkentiyiz. Damağını tatlandırmak ve midesini bayram ettirmek isteyenleri bekleriz. Gönüle giden yol, mideden geçer. Özellikle gastronomiyle beraber, lezzet başkenti olma özelliğini kültürel değerlerimizle birleştirerek herkesi Gaziantep’e, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

YARIYIL TATİLİNİN GÖZDE ROTASI: GAZİANTEP içeriği, 08 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Ali G.

özlüyorum memleketimi her zaman gelmek istiyorum ama vaktim olmuyor

Şafak P.

Gaziantep'e Geldiğiniz de sadece yemekten ibaret sanmayın onlarca müze ve gezilecek yerleri unutmayın!

Şenol M.

iyi o kadar kişiye sordum bir şey dememişlerdi gezme namına. bu yaz zaten gidicektim iş için iyi oldu bu galeri. umarım baklava yüzünden şeker komasına girmem

Eyüp G.

Bunu yeni öğrendim

391DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha