1 dakikalık meditasyon

BİR DAKİKALIK MEDİTASYON

1 dakikalık meditasyon

Gün içinde yoruldunuz ya da güç bir toplantıdan çıktınız… Kayınvalidenizle geçinmekte zorlanıyorsunuz ancak akşama konuk gelecekler…

Güzel bebeğiniz henüz çok küçük ve siz sürekli ona bir şey olacak diye endişelenmekten çok yoruldunuz…

Annenize hiçbir şeyi beğendiremiyorsunuz…

Eşiniz ile konuşmakta zorlandığınız sorunlarınız var…

Sevdiğiniz kişi siz anlamıyor…

Arkadaşlarınızla aranız bu aralar biraz limoni…

Biliyor, anlıyoruz, çünkü bu sınavlardan hepimiz geçtik. Dünyaya geldiğimiz, emeklemeye başladığımız ilk dakikalardan itibaren bir mücadele içindeyiz: Hayat mücadelesi. Daha iyi, daha sağlıklı, daha mutlu, daha başarılı bir hayat için… Gelecekten beklentilerimiz var, geçmişte ise hesabı verilmemiş kimi kırgınlıklarımız. Oysa ki şu an, şimdiyi yaşıyoruz. Şimdiyi daha iyi anlamak için ise farkındalığa ihtiyacımız var.

Farkındalık, eleştirmeden gözlemlemek ve kendinize karşı anlayışlık olmaktır. Mutsuzluğa ya da strese kapıldığınızda, bunu kişisel olarak algılamak yerine onlara gökyüzünde beliren kara bulutlar gözüyle bakmayı ve geçişlerini dostça bir merakla izlemeyi öğreneceksiniz.

Çünkü temelde farkındalık, menfi düşüncelerin girdabına kapılmadan önce onları yakalamanızı sağlar ve yaşamınızda yeniden dizginleri ele alma sürecinizi başlatır.

Dizginleri tekrar ele alabilmeniz için ise komplike çalışmalara ihtiyacımız yok. İşe, Amerika’daki UMASS Tıp Merkezi’nde, Jon Kabat-Zinn’in çalışmaları sonucunda geliştirilen farkındalık temelli bilişsel terapi uygulamalarına dayanan 1 dakikalık meditasyonla başlayabilir, kaygılarınız için bir adım atabilirsiniz.

BİR DAKİKALIK MEDİTASYON

1. Arka kısmı düz bir sandalyede dik bir şekilde oturun. Mümkünse arkanıza yaslanmayın, omurganız kendi kendini desteklesin. Ayaklarınız yere bassın. Gözlerinizi kapatın ya da yerde tek bir noktaya bakın.

2. Dikkatinizi nefes alıp verişinize yoğunlaştırın. Alıp verdiğiniz her nefeste yaşadığınız farklı duyguların farkında olun. Özel bir şey olmasını beklemeden nefesinizi izleyin. Nefes alıp verme şeklinizi değiştirmeniz gerekmiyor. Her nefes üzerine yoğunlaşmanız, aklınızdan geçenleri azar azar incelemenize ve onlarla boğuşmaktan vazgeçmenize imkan tanır.

3. Bir süre sonra dikkatiniz dağılabilir. Bunu ayrım ettiğinizde kendinizi zorlamadan yeniden nefes alıp verişinize odaklanın. Farkındalık meditasyonunda en önemli nokta, dikkatinizin dağıldığını ayrım etmeniz ve kendinizi zorlamadan yoğunlaştırmanızdır.

4. Zamanla zihniniz durgun bir su gibi tamamen sakinleşebilir veya sakinleşmeyebilir. Tümüyle sakinleştiğinizi hissederseniz bu geçici olabilir. Kızgınlık ya da huzursuzluk hissederseniz, bu da anlık olabilir. Ne olursa olsun, bastırmadan bunun oluşmasına izin verin.

5. Bir dakika sonunda gözlerinizi açın ve etrafınıza bakın.

1 dakikalık meditasyon içeriği, 11 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha