Böbrek Taşına Karşı Etkili Önlemler

Ülkemizde her yıl 10 kişiden birinde görülen böbrek taşı sorunu yaz aylarında dahada artıyor işte sizlere Böbrek Taşına Karşı Etkili Önlemler.

Böbrek Taşına Karşı Etkili Önlemler

Özellikle yaz aylarında daha çok böbrek taşı teşhisi konuluyor. Yaz aylarında sıcak havalar nemle birlikte vücuttan sıvı kaybını hızlandırdığından bu sıvıyı yerine koymak çok önemli" diyor. Peki böbrek taşını önleyen besinler neler? Börek taşı oluşumunu önlemek için neler yapmalıyız?

Bol Su İçin

Günlük en az 2 litre sıvı tüketiminde bulunun. Bu sıvı tüketiminin su ağırlıklı olmasına dikkat edin. Çay ve kahve tüketimini olduğunca kola ve gazlı içeceklerden uzak durun çünkü bu içecekler taş oluşumunu içerisinde bulunan maddelerden dolayı direk etkilemektedir.

Limon Tüketin

Taze limon veya limon suyu; içerdiği sitrat sayesinde taş olmuşumunu azaltıyor. Sitrat, idrarımızda direk bulunuyor ve taş oluşumunu azaltmakta ama bazı zamanlar yetersiz kalabiliyor taş olmunu azaltmak için taze limon veya limon suyu tüketin.

Tuzu Kısıtlayın

Tuz; böbrek taşlarında bulunan kalsiyumu böbreklerden atlımını artırarak taşın oluşumunu çok kolay hale getiriyor ve taş oluşum sürecini kısaltıyor tuzu olabildiğince azaltın. Ayranınıza tuz atmayın yemeklerinizde tuz oranını olduğunca azaltın.

Sebze Ağırlıklı Beslenin

Hayvansal proteinin (Et-Tavuk Vb.) bol olduğu ürünler taş hastalığının artırıyor. Bu sebebden ötürü sebze tüketimini olduğunca artırın. Sebze tüketimi böbreklerinde ki taş oluşumunu engeleyecektir.

Böbrek Taşına Karşı Etkili Önlemler içeriği, 08 Ağustos 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha