En kârlı sokak tatlıları: Lokma

Tatlı perakendesinde Türkiye bir dönem Triliçe rüzgarı yaşadı. Hemen her köşede bu kalorili Balkan tatlısını açan dükkanlar türemişti.

En kârlı sokak tatlıları: Lokma

Tatlı perakendesinde Türkiye bir dönem Triliçe rüzgarı yaşadı. Hemen her köşede bu kalorili Balkan tatlısını açan dükkanlar türemişti.

Geçen yıl başlayan San Sebastian cheesecake dalgası fazla büyümeden yerini lokma modasına bıraktı. İstanbul’da özellikle Kadıköy ve Beşiktaş’ta sokak lezzeti olarak adımbaşı lokmacı açılmaya başladı.

Geleneksel olarak bilinen ‘Lokma tatlısı’ yerini yeni nesil lokmacılara bırakıyor. Lokma ve çikolatanın buluşması farklı bir tatlıya dönüşüyor. Başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde ve işlek caddelerde açılan lokmacı dükkânları son zamanlarda yükselişe geçiyor. İşlek caddelerdeki lokmacı dükkânlarının önünde özellikle de gençler tarafından oluşturulan yoğun kuyruklar görülüyor.

DÜNYANIN EN İYİ 50 TATLISI (TÜRKİYE DE LİSTEDE)

Milliyet’ten Aylin Rana Aydın’ın haberine göre, lokmacıların önünde oluşan uzun kuyruklar sizi korkutsa da oldukça hızlı bir servis yapılıyor. Sayıları her geçen gün artan lokmacılar bayilik de veriyor. Bir lokmacı dükkânı açmak bayilik ve iç dekorasyonla birlikte yaklaşık 100-150 bin liraya mal oluyor. Öte yandan dükkânlar yaklaşık yüzde 35-40 kâr elde ediyor. Günlük ortalama 125 kişinin geldiği bir lokmacı dükkânında porsiyon başı 15 liradan hesapladığımızda 1875 lira günlük kazanç elde edilirken bundan da 656 liralık kâr sağlanıyor.

ŞERBETSİZ LOKMA

Yeni nesil lokmacılarda ön plana çıkan şey ise şerbetsiz oluşu. Küçük lokmalar kızartıldıktan sonra dolgu sıkan makineler yardımıyla içleri Bavyera kreması da denilen özel beyaz bir krema ya da Belçika çikolatasıyla dolduruluyor.

Ortalama 8-10 adet lokmadan oluşan porsiyonların üzerine isteğe göre beyaz, sütlü ya da bitter çikolata ile taze meyve, bonibon, bisküvi, Antep fıstığı, fındık, yer fıstığı, Hindistan cevizi gibi farklı süslemeler de eklenerek servis ediliyor. İstenilen malzemeye göre fiyatlandırılmanın yapıldığı lokma porsiyonları ortalama 10 ila 20 lira arasında değişiklik gösteriyor. Bir porsiyon lokma ile iki kişi rahatlıkla doyabiliyor.

Önce Triliçe sonra San Sebastian şimdi Lokma

GİDEREK YAYILIYOR

Yeni nesil lokmacılara sosyal medyada da çok fazla rastlanıyor. Öte yandan lokmacılara giden sosyal medya fenomenlerinin paylaşımlarıyla da birçok kullanıcı lokmacılara akın ediyor. Sayıları her geçen gün artış gösteren yeni nesil lokmacılar, Anadolu’nun yanı sıra yurtdışına da açılıyor.

18-25 yaş aralığının daha çok tercih ettiği lokmacılara yaşlılar ise önyargılı yaklaşıyor. Sektör temsilcileri, yaşlıların daha çok ballı tarçınlı geleneksel tatları denemek istediklerini ifade ediyor.

En kârlı sokak tatlıları: Lokma içeriği, 11 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha