Köpeklere Zararlı Yiyecekler

Köpek sahiplerinin en sık merak ettiği konular arasında yer alan köpekler meyve ve sebze ile beslenebilir mi, köpeklerin en sevdiği yiyecekler ve köpeklerin ne ile beslenmesi gerekir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Köpeklere Zararlı Yiyecekler

Köpek sahiplerinin en sık merak ettiği konular arasında yer alan köpekler meyve ve sebze ile beslenebilir mi, köpeklerin en sevdiği yiyecekler ve köpeklerin ne ile beslenmesi gerekir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Köpeklerin ortalama ömürlerinin 25 yıl olduğu bilinmektedir. Ancak genellikle etrafımızda hiçbir köpeğin bu kadar uzun süre yaşadığı görülmemiştir. Elbette yaşamlarının kısa oluşu, beslenmelerine bağlı yaptığımız hatalardır. Bu yazımızda köpeklerin sağlığına zararlı besinlerden söz edeceğiz.

Köpekler Ne Yer?

Köpekler de tıpkı bizler gibi yağ, karbonhidrat, protein, şeker, vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarlar. Eğer köpeğinizin uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olmasını istiyorsanız, onu kaliteli mamalar ile beslemelisiniz. Kaliteli mamalar her köpek ırkına göre farklı besin dengelerinde üretilmektedir. Yanı küçük ırklar, büyük ırklar ve dev ırklar için hazırlanan mamaların içeriği farklıdır. Kendi köpeğinizin ırkına göre bir mama tercihi yapmalı ve ek gıdalar ile beslenmesini desteklemelisiniz. Bu ek gıdalar ise ev yapımı tahıl, organik meyve ve sebzedir.

Eğer köpek mamanızı evinizde kendiniz yapacaksanız, protein ağırlıklı bir mama hazırlamanız gerekir. Buna ek olarak köpeklerin etçil olduğunu ve et tüketmekten de hayli hoşlandıklarını unutmamak gerekir. Ancak bazı köpeklerde kalp sorunu yaşandığı için sığır eti vermek riskli olabilir. Bunun yerine protein açısından da zengin olan tavuk eti tercih edilmelidir.

Köpekler Sebze Yer mi?

Köpekler şeker, glüten, lif ve vitamine de ihtiyaç duyar, bunu da sebzelerden alabilirler. Özellikle bezelye, havuç, domates ve patates bu anlamda oldukça besleyici sebzelerdendir. Patates köpeklere rastgele değil, belli miktarlarda, doğru şekilde hazırlanarak verilmelidir. Ayrıca havuçta bol miktarda bulunan A vitamini göz sağlığı açısından da çok önemlidir. Ayrıca K, E ve C vitaminlerini içeren, köpeğiniz için adeta bir vitamin deposudur. Yine domates de köpeğiniz için gerekli olan C vitaminini karşılamaya yardımcı olmaktadır.

Köpekler Meyve Yer mi?

Köpeklerinizin meyve yemekten hoşlandığını görebilirsiniz. Meyvelerde köpekleriniz için gerekli olan enzimler, vitaminler ve basit şekerler bulunmaktadır. Ancak meyvelerin çekirdeklerinin köpeklerinizin sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle meyve yerine, meyve suyu gibi daha risksiz bir beslenme planı yapabilirsiniz.

Meyvelerde bulunan antioksidanlar, kanser riskine karşın kalkan görevi görür. Kısacası köpeklerinize elma, karpuz ve muz da dahil olmak üzere kırmızı, kavuniçi ve sarı meyveleri verebilirsiniz.

Köpeklerimize Arada Bir Ev Yemeği, Meyve, Peynir, Yoğurt Vb Besinler Verilmesi Sorun Çıkarır mı?

Zaman zaman, köpeklerimizi ödüllendirmek için meyve, yoğurt ya da peynir verebiliyoruz. Bu besinler, köpek ile sahibi arasındaki iletişimi de güçlendirmeye yardımcı olur. Ancak bunu sık sık değil, belli aralıklar ile yapmalı ve yaparken kullandığımız besinlerin yağ, tuz ve şeker oranının düşük olduğuna dikkat etmeliyiz.

Köpekler için günlük 300 – 400 gr mama yeterlidir. Ancak besin değeri düşük yiyecekler vermek köpeklerin kendi besinlerini daha az yemelerine ve gerekli olan vitamin, mineralleri daha az almalarına neden olabilir. Tabi normal kilolarının da üzerine çıkacakları için bazı sağlık sorunları baş göstermeye başlayacaktır. Yine peynir de küçük parçalar halinde, ve belli aralıklar ile köpeklere verilebilir.

Bazı köpeklerin süt ve süt ürünlerine karşı talepkar olmadığı gözlemlenmiştir. Hatta tükettiklerinde ishal gibi durumlar da söz konusu olmuştur. Bu tarz durumlarda süt ve süt ürünlerinin verilmesi riskli olabilir.

Köpek Beslerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Köpeklere temiz su verilmelidir.
 • Köpeklere günlük bir ya da iki öğün verilmelidir.
 • Köpeklere öğünleri oyun ve sporlarından hemen önce ya da sonra verilmemelidir.
 • Eğer köpek özel bir amaç iş için besleniyor ise ona uygun bir diyet programı oluşturulmalıdır.
 • Köpek beslenirken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de fosfor ile kalsiyum oranıdır.
 • Her köpek türünün kendine özgü bir ağırlığı vardır ve bu alırlık korunmalıdır.
 • Köpekler kolay sindirebilecekleri besinler ile beslenmelidir.
 • Köpekler için verilecek olan besinlerde, yeterli oranlarda selüloz olduğuna dikkat edilmelidir.
 • Köpekler beslenirken yeterli miktarda mineral ve vitamin almalıdır.
 • Köpeklerin laktozu sindiremedikleri unutulmamalıdır. Bu nedenle süt ürünleri verilirken, bu değere dikkat edilmelidir.
 • Köpekler için yapacağınız gıda değişimlerini aniden yapmamanız gerekmektedir. Daha çok yavaş yavaş ve alıştırarak yapılmalıdır.

Hangi Gıdalar Köpekler için Zararlıdır

Pek çok köpek sahibi insan, kendi besinlerinden köpeklerine de verirler. Ancak bu durum ne yazık kö köpek sağlığı için riskli bir harekettir. Örneğin tuzlu, tatlı ya da baharatlı gıdaların köpek sağlığına zararlı olduğu asla unutulmamalıdır. Çünkü bu tatlar köpeklerde gastrit, ülser, mide yanması, ishal ve kusma gibi sorunlara neden olmaktadır.

Köpeklere verilmemesine dikkat edilmesi gereken besinler şunlardır:

 • Sarımsak ve soğan
 • Çikolata
 • Avokado
 • Klisitol
 • Küflü yiyecekler
 • Koçanlı mısır
 • Süt ürünleri eğer köpeğinize süt ve süt ürünü vermek istiyorsanız az porsiyonlarda yağsız ve kaymaksız yoğurtlar önerebiliriz.
 • Çiğ somon
 • Erik
 • Kayısı
 • İnek sütü

Köpeklere Zararlı Yiyecekler içeriği, 20 Aralık 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha