Merak Uyandıran Bilgiler

Merak Uyandıran Bilgiler içeriğini okuyabilir, Biantep.com Genel kategorisinde yer alan Merak Uyandıran Bilgiler yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Merak Uyandıran Bilgiler

İştahımız hep ihtiyacı olan besinleri mi ister?

İştah vücuttaki besin dengesizliğini düzenliyor, ancak bunu destekleyen iyi kanıt bulunmuyor. Örneğin, çikolata magnezyum içeriyor ve magnezyum eksikliği kadınlarda muayyen dönemlerdeki gerginlik ve sinirlilik halinin artmasına neden oluyor. Bu nedenle kadınlar bu dönemlerde çikolataya ihtiyaç duyuyor.

Şayet Ay olmasaydı ne olurdu?

En önemli etki (ay ışığının eksikliği dışında elbette) gelgitlerde olacaktı. Bu da Dünya’nın hızında yüzyılda yaklaşık 0.002 saniyelik yavaşlamaya neden olur. Bunun uzun dönemdeki etkileri çok daha ciddi olur.

Erkeklerde selülit olur mu?

Evet. Portakal kabuğu görünümlü deri sorunu yalnızca kadınların derdi değil. Erkeklerde de selülit olabilir ancak genellikle boyun ve karın çevresinde.

Soğan neden ağlatır?

Kesilen soğanın dokusu alinaz enzimi salgılar. Bu enzim sülfoksitleri sülfenik aside çevirir. Bu asitler kendiliğinden yeniden şekillenir ve gözyaşlarının oluşmasını sağlayan sin-propanetiyal-S-oksit meydana gelir. Bu, yaklaşık otuz saniye sürer ve kimyasal etkisini beş dakika içinde kaybeder.

Burnunuzu çarptığınızda neden gözleriniz yaşarır?

Burun yumuşak ve hassastır ve geniz yolu gözlere gözyaşı kanalı ile bağlıdır. Normalde bu lakrimal sıvı(gözyaşı) burun yoluyla drenaj sağlar. Ama burunda toplanan bu sıvı yeterli olduğunda burunun akışı normal boşaltma yolunu engelleyebilir gidecek hiçbir yeri olmadığı için gözyaşları akar.

Neden ateşimiz yükseldiğinde üşürüz ve titreriz?

Ateşimizin yükselmesi, hipotalamusta bulunan bedenimizin iç termostatının sıcaklığının yükselmesi ile gerçekleşir. Fazla egzersiz yaptığınızda ya da sıcak bir günde vücut sıcaklığınız yükselebilir ama iç termostata bir ısı değişimi olmaz, yaklaşık 36.8 °C’de sabit kalır. Kendinizi sıcaklamış hissettiğinizde hipatolamus bunu terleyerek ya da deriye kan pompalayarak düzeltmeye çalışır. Tüm bunların yanında ateşlendiğinizde termostattaki ısı da artar. Bu da beden sıcaklığımızın 36.8 °C’nin altına düştüğü anlamına gelir, siz de üşür ve beden ısınızı arttırmak için titrersiniz.

Sıcak içecekler insanı üşütür mü?

Evet. Sıcak içecekler bedeni olduğundan daha sıcak hissetmesine neden olur. Bu nedenle terlenir ve bu da vücut ısısının düşmesine neden olur.

Bitkiler yaşlılık nedeniyle ölür mü?

Uygun şartlar altında bazı bitkiler sonsuza dek yaşayabilir. Ölüm nedenleri dış şartlarda oluşan değişimlerdir. Ancak yıllık bitkiler tohum verdikten sonra ölürler.

Sakızı yuttuğumuzda içimizde yıllarca kalır mı?

Hayır. Sakızın sindirimi zordur ama sindirim sisteminden kurtulmayı başarabilecek mucizevi özellikleri yoktur. Genellikle sindirilme süresi üç gündür.

Sudan çıkınca el ve ayaklar neden buruşur?

Eğer hücrelerinizin sahip olduğundan daha az yoğunlukta ya da da az tuz çözeltisinin olduğu suya girerseniz, su osmos yöntemiyle abzorbe edilir ve bu da derinizdeki hücrelerin şişmesine neden olur. Hücreler alt tabakadaki dokulara bağlı olduklarından deri bu duruma uyum sağlayabilmek için buruşur.

Hıçkırık nedir?

Hıçkırık diyaframın istemsiz kasılması sonucunda oluşan ani hava girişi sonucu oluşur. Glotis (nefes borusunun ağız bölümü) aynı anda kapanır böylece içeride kalan havanın kapanan glotise çarpması ile de hıçkırık sırasındaki karakteristik ses meydana gelir.

Merak Uyandıran Bilgiler içeriği, 17 Aralık 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha