Şekerin uzun vadede verdiği zararlar!

Şeker karbonhidrat ihtiva eden her şeye denir

Şekerin uzun vadede verdiği zararlar!

Şeker karbonhidrat ihtiva eden her şeye denir. Lezzet olarak hiç benzemese de patates, muz, ekmek gibi birçok besin aslında şekerdir.

Bunun dışında bildiklerinizden çikolata, toz şeker, bal, bisküvi,… diye uzayıp giden bir liste ise sizin de hissedebildiğiniz gibi şekerdir.aşırı şeker tüketiminin ve kimyevi işlemlerle beyazlatılmış şekerin zararları çok fazla. Şekerin beyaz toz haline getirilmiş hâli çoklukla GDO’ludur. Şeker başka formlarda da bulunabilir. Mısır şurubu, bal, akçaağaç şurubu gibi şekerin tüm formları vücudu bir şekilde etkilemektedir. Vücut çok yüksek miktarda işlenmiş şekeri kaldıramaz. Vücuttaki temel uzuvlar bu kalitesiz şekerin tüketimiyle ciddi zarara uğrayabilir.

Amerikan Kalp Cemiyeti’nin yayınladığı rakamlara göre; günlük olarak alınabilecek şeker miktarı erkekler için 35 gram (150 kalori), kadınlar içinse 20 gram (100 kalori) olmalı.

Sizin de şeker bağımlılığınız varsa şekerin zararlarını derlediğimiz yazı fikrinizin değişmesine kapı aralayabilir.  Şekerin zararları neler,işte yanıtı…

Kan şekerinin düşmesine kapı aralıyor     

Yapılan araştırmalara göre şeker tüketimi anlık ihtiyaçları giderse dahi birkaç saat sonra açlık ve açlığın ortaya çıkardığı meseleler olarak geri dönüyor. Bağımlılık haline gelmiş şeker tüketimi ise şeker ihtiyacının giderilmemesi halinde kan şekerinde ani değişimlere ve buna bağlı olarak baş ağrısı, yorgunluk gibi meselelere sebep olabiliyor.

Diyabet, obezite ve kalp hastalıkları riskini arttırıyor 

şeker tüketiminin kapı araladığı sıhhat meseleleri arasında diyabet, obezite ve kalp hastalıkları bulunuyor. Şeker tüketimini sınırlandırmamanız halinde ilerleyen yaşlarda bu tarz ciddi sağlık meseleleri ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Cilt meselelerine kapı aralıyor   

Şekerin zararları arasında cilt meselelerine kapı aralaması da bulunuyor. Şekerler yiyecekler kan şekerini ve insülin düzeyini aniden yükselttiği için iltihaplı sivilce gelişimine sebep olabiliyor.

Kansere kapı aralayabiliyor 

Obeziteye sebep olan şekerli yiyecekler kanser riski üzerinde de önemli bir role sahip.430.000 insan üzerinde yapılan bir çalışmaya göre normalin üstünde yapılan şeker tüketimi yemek borusu, ince bağırsak ve plevral kanseri üzerinde risk arttırıcı bir tesire sahip. Yine yapılan başka bir araştırmaya göre ise haftada 3 sefer çörek ve tatlı kurabiye tüketen kadınların diğer kadınlara göre rahim içi kanserine yakalanma riski daha yüksek.

Çöküntü riskini arttırıyor 

Beslenme düzeni ruh hali üzerinde oldukça büyük bir öneme sahip. Kek, çikolata gibi işlenmiş şeker oranı yüksek olan gıdalar çöküntüye girme riskini arttırıyor.

Cildin yaşlanma hızını arttırıyor       

Malum ciltteki kırışıklıkların tek sebebi yaşlanma değil. birçok değişik etkene bağlı bir biçimde ortaya çıkan kırışıklıklar beslenme düzeni ile yakından ilişkili. Şeker tüketiminin vücutta kapı araladığı gelişmiş glikasyon son ürünleri(AGE)

cildin erken yaşlanmasına kapı aralıyor.   

Enerji üzerinde tesirli Şeker tüketiminin enerji yükselttiği bilinse de bu vaziyet sadece geçici bir durum. Şeker tüketimi ile beraber yükselen enerji birkaç saatlik bir süreç nihayetinde kayboluyor. Geçici enerji dalgalanmalarından uzaklaşabilmek için şeker düzeyi düşük, lif itibariyle ise zengin karbonhidratlı besinleri tercih etmeniz gerekiyor.

Şekerin diğer zararları

-Hücresel yaşlanmaya kapı aralıyor.

-Karaciğer yağlanmasına sebep olabiliyor.

-Böbrek hastalığı riskini arttırıyor.

-Diş sağlığını negatif istikamette etkiliyor.

-Gut gelişim riskini arttırıyor.

-Bilişsel işlevlerde bozulmalara kapı aralıyor.

Şekerin uzun vadede verdiği zararlar! içeriği, 05 Eylül 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha